HAFİF MÜZİK HAFTA SONU LİSTESİ AYYUKA’DAN

0 Posted by - 27 March 2015 - LİSTE

Hafif Müzik hafta sonu listesini bu kez, Ayyuka hazırladı. Listede, her bir grup üyesinin seçtiği iki şarkı mevcut.

Ayyuka’nın geçtiğimiz günlerde yayınlanan üçüncü stüdyo çalışması “Sömestr”a iTunes, Spotify ve YouTube üzerinden ulaşmak mümkün.

Neil Young & Crazy Horse – “Down by the River”
Neil Young’ın Crazy Horse ile yaptığı en iyi şarkı olabilir. İki gitarın uzun, acelesiz, mükemmel hissiyatlı takılması her dinleyişte etkiler. 9 dakikadan uzun olan şarkı, hiç sıkmadan böylece devam eder. Gitar takılmalarının arasında birkaç kez giren naif vokaller de cabası. İstanbul konserinde de en duygulu anları bu şarkıda yaşamıştık. Babalar çok iyi takıldılar.

(Özgür)

The Rolling Stones – “Can’t You Hear Me Knocking”
Şarkı tescilli bir Keith Richards gitar riff’iyle başlıyor. İkinci dakikanın sonlarına kadar Rolling Stones taşları bilindik şekilde yuvarlıyor. Sonra bildiğimiz Rolling Stones diyarından başka diyarlara yolculuk başlıyor. Saksafon ve perküsyonun katılımıyla uzunca bir doğaçlama başlıyor. Çok güzel. Baştaki mükemmel riff’e de hiç dönülmüyor. Şık hareket. Çalarken kendilerini ne kadar verdiklerini, ne kadar hissettiklerini, ne kadar eğlendiklerini duyabiliyorsunuz.

(Özgür)

Grand Funk Railroad – “Inside Looking Out”
Grand Funk Railroad’un Animals’dan uyarladığı şarkının kökenleri kölelik döneminde söylenen işçi şarkılarına kadar uzanıyor. Grup şarkının sözlerinde küçük değişiklikler yapmış ve harika çalımlarıyla adeta rock’n’rolla giriş dersi niteliğinde bir iş çıkarmışlar.

(Ahmet)

Neşet Ertaş – “Yanıyorum”
Bu topraklarda yetişen en güzel çiçeklerden biri, büyük usta Neşet Ertaş bence aşkı en saf haliyle, büyük bir zerafetle dile getirmiş bu türküsünde. Birçok kez yaptığı gibi yine insanı hem hüzünlendirip hem coşturuyor ve bizlere bir yetmişlik açtırıyor.

(Ahmet)

John Frusciante / Flea / Omar Rodriguez Live @ The Knittting Factory (2004)
California rock camiasının en ala 3 adamının 2004’te Knitting Factory’de yaptıkları beyin fırtınası. İzleyince Eskişehir’deki ev takılmalarını özlüyorum.

(Altan)

ZeN – “Burda Bizden Başkası Yok ki“
Bize doğaçlamayı öğreten Zen’in akıllara zarar müziği, daha çok grubu deliliğin kıyısına getirir umarım.

(Altan)

Fikret Kızılok – “Ay Battı”
Tehlikeli Madde. Şarkının melodisi ”Haberin var mı?” dese de söze ihtiyaç duymayan bir bütünlükte çalınmış. Güzelim eski – eski Türkiye müziklerinden.

(Alican)

Eden Ahbez – “Nature Boy”
Ne yapıyorsanız bırakın, gözlerinizi kapatıp, kendinize kaliteli bir dakika ayırın.

(Alican)

No comments

Leave a reply