HAFİF MÜZİK HAFTA SONU LİSTESİ KALBEN’DEN

0 Posted by - 30 January 2015 - LİSTE

Hafif Müzik hafta sonu listesini bu kez Kalben hazırladı.

Calexico – “Cumbia De Donde”

“Gypsy Kings böyle olsa dinlerdim” hissiyatı veren ve adını Latin Amerika’nın en popüler müzik türlerinden birinden alan “Cumbia De Donde”, kara yüreklere su serpen Calexico’nun yeni albümü Edge of the Sun’dan gelen ilk parça. Joey Burns’ün de vurguladığı gibi aydınlığı ve karanlığı aynı kucakta taşıyan grubun Granada’lı efsane kadın Amparo Sánchez’in vokalleriyle şenlenen şarkısı özellikle hafta boyunca cuma akşamını iple çekmiş olanlara ve dans etmeyi seven emektar omuzlara gelsin.

Sezen Aksu – “Lunapark”

Şarkının YouTube açıklaması o kadar net ki. Sözler Aysel Gürel’den. Beste Atilla Özdemiroğlu’na ait. Düzenlemeyi Onno Tunç yapıyor. Albüm “Ağlamak Güzeldir” ve sene 1981. İzmir’in gösterişli, coşkulu fuar günlerini çağrıştıran; hayatın aynalarda bir büyüyen bir küçülen yüzlerimize güldüğünü hissettiren “Lunapark”, gecelerde aradığını bulamayanların fon müziği olmaya aday.

The Streets – “Blinded By Lights”

“Bu kadar eğlenmen doğru mu? Pazartesi geldiğinde hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam mı edeceksin? Hala genç misin? O lafı söylemeseydin hala birlikte olabilirdiniz belki… Son kadehi içmemen lazımdı. Şimdiden sarhoş musun?” Bu kafa size yabancı değilse, buyrun şarkıya.

Rap aleminin tek boynuzlu atlarından Mike Skinner, sonuna kadar gitmekten bahsederken öyle korkusuz ki. Bize de hayatta sallanmadan yürümeye çalışırken komik görünmek yerine düşüp yeniden ayağa kalkmak kalıyor.

Hundred Waters – “Cavity (Shigeto Remix)”

Üç yıl boyunca 60 parça hazırlayan, bir başka deyişle içlerinden müzik döküp Mayıs 2014’te de “The Moon Rang Like a Bell”i yayınlayan Hundred Waters, elektronik müziğin “dıptıs” sınırlarını nasıl da aşıp gittiğinin en güzel ve içli örneklerinden. 17 Şubat’ta yayınlanacak ve albümün remixlerinden meydana gelecek LP’den ilk remix New York’ta jazz okumayı bırakıp Brooklyn’e adeta yüzerek kaçan Zach Saginaw, nam-ı esas Shigeto’dan geldi.

Lhasa De Sela – “Love Came Here”

“Artık kalbim açık olduğundan,
Kapanamaz ya da kırılamaz.
Aşk buraya geldi ve hiç gitmedi.”

Lhasa’nın güzel kalbini saklayan memeleri yüzünden öldüğünü düşündükçe göğüs kanseri konusunda her kadının ve erkeğin daha bilinçli olması gerektiğini bir daha, bir daha vurgulamak geliyor içimden. Şarkı sözü çevirme romantizmine kapılmama sebep olan cam gibi sözler… Güneşli bir günde nehirde yıkanırken bir yandan da terleten o ses… Dünya güzeli bir yüz ve tebessüm. Yanı başınızda şarkı söyleyen bir insanınız olsun isterseniz Lhasa’yı dinleyiverin.

No comments

Leave a reply