HAFİF MÜZİK HAFTA SONU LİSTESİ MERT TOPUZ’DAN

1 Posted by - 06 March 2015 - LİSTE

Hafif Müzik hafta sonu listesini bu kez DJ Mert Topuz hazırladı. İstanbul’da birçok farklı mekanın müzik direktörlüğünü üstlenmiş olan Topuz, bir süredir Standart.Fm için Tyger Tyger isimli bir program hazırlıyor.

Modern rock tarihinin en önemli albümlerinden birinin en otantik parçalarından. Şarkının sözleri de maalesef evrensel bir gerçeği yüzümüze vuruyor bu günlerde.

Bazı filozoflar post-modernizmin, Roxy Music’in Elvis Presley’i taklit etmesi ile başladığını düşünüyor. İlk iki albümün fotoğrafları da bu tezi besler nitelikte… Her zaman en favori parçalarımdan biri.

Belçika’dan “art-rock”. Seksenler seksenler… Art-house klibi ile beraber…

Süper parça. Süper klip. Süper Kim Gordon. Chuck D. de bonus.

“Shoegazers” denen türün en iyileri, “MBV” ile beraber. Bir okyanus kadar derin… Sıcak bir rüzgar gibi suratıma vuruyor…

Elektronik müziğin patladığı, en yaratıcı zamanını yaşadığı doksanların ortasından, Viyanalı prodüktörler Patrick Pulsinger ve Erdem Tunakan imzalı bir başyapıt. Bütün parca boyunca duyulan gitar sample’ı, Brezilyalı üstat Edu Lobo’nun “Aquverde”sinden.

Bossanovanın babası Antonio Carlos Jobim’in de dedigi gibi: “Only people without soul cannot understand what there is to be sad about in life. Our music is beautiful because sadness is more beautiful than happiness.”

En sevdiğim caz müzisyenin en sevdiğim parçasının en sevdiğim versiyonu… Canlı konser kaydı 1963’ten. Ne kadar Coltrane’nin askeri de olsak Roy Hanes’i de unutmamak gerek.

İlk duydugumda inanamamıştım bu topraklardan böyle bir müzik çıkabileceğine… Saygı, saygı ve saygı…

70’lerin sonları, 80’lerin başları herhalde. Te te teleskop ve İpucu Beşlisi. Hepimiz heyecanlıydık nedensiz…

No comments

Leave a reply