HAFİF MÜZİK HAFTA SONU LİSTESİ ORÇUN BAŞTÜRK’TEN

1 Posted by - 14 November 2014 - LİSTE

Hafif Müzik hafta sonu listesini Replikas davulcusu olarak tanıdığımız Orçun Baştürk hazırladı. Konjo, Kırıka ve Saska ile de baget sallayan, kendi üretimlerini Oichuung adıyla yayımlayan Orçun Baştürk’ün ‘şahsi 90’larına’ odaklanan liste, müzisyenin o dönemler edindiği kasetlerden de örnekler içeriyor.

John Cage ile ilk tanıştığım yıllar 90’ların ilk yarısı idi ve o zamandan beri eksilmeyen bir ilgi ile dinlemeye, okumaya devam ediyorum. Kendini radikal anlamda yenileyebilen müziği, ve sadece müziğe değil, hayata dair yepyeni ufuklar açan felsefesi, benim için her zaman yol gösterici olmuştur. “Music Of Changes” bilindiği üzere Cage için de bir dönüm noktası.

Alice Coltrane’in spiritüel yolculuğunun, aynı zamanda cazın Afirikalı köklerinin, yoğun olarak hissedildiği albümlerden birisi. Kadroya ise değinmeye gerek yok sanırım. Daha yakın dönemden ama hep aynı duygu ile geri dönerim.

Jon Hassell, 90’ların ilk yarısından itibaren astral yolculuklarımda bana eşlik eder. Kendisi dostum gibi. Albümün çıkış noktası da oldukça ilginç.
Baş ucu albümlerimden,sığındığım yerlerden biridir yine.

Yine 90’ların ortası ve yine en değerli kasetlerimden birisi. İlerleyen zamanlarda Terry Riley’i araştırdıkça, neden beni o zamandan bu zamana, bu kadar etkilediğini çok daha iyi anladım. Riley’in tonal sistemde çalışması bizi bilinmeyene sıkı sıkı bağlıyor, müthiş antik ve müthiş öncü bir biçimde.

Derek Jarman, İstanbul Film Festivali, 90’ların ortası, kış, tekel kanyak, birinci ya da gitanes, pek çok yeni başlangıç, fluxus ve sonra Brian Eno…(sonra ilkbahar)

No comments

Leave a reply