Haftanın playlist’i

1 Posted by - 09 February 2019 - KÖŞE YAZISI, LİSTE, ÖNERİ

Geçen hafta kulağımıza çalınan, dinleyip kenara not ettiğimiz yeni müziklerden köşeye sığanlar da diyebiliriz kısaca.

“Felaket” – Ezhel

Reggae ve dub alemine girip bu müziğin babalarına selam çakmaması düşünülemezdi Ezhel’in. Nitekim yeni single “Felaket” “Yarattın dünyamda zelzele, sallanır durur bu hergele” diyerek bizi güzel güzel dub’lıyor. Altyapılar Dy Artz ve Bugy’de.

“Chrysalis” – Empire of The Sun

Zamanının büyük dans hit’lerinden “We Are The People”ın da bulunduğu özel bir albüm “Walking on A Dream”. 10 yılı devirdi ve yeni bir plak baskıyla geliyor. İkili bu yeniden basım şerefine yeni bir de şarkı koydu internete. Güzel yerlerdeler.

“Ayva Çiçek Açmış”- Hey! Douglas (feat. Gaye Su Akyol)

Gaye Su Akyol, açık unutulmuş eski bir radyodan sızan yurttan sesler korosu vokali gibi sızmış Hey! Douglas’ın fantastik electro disco beat’lerinin arasına. İyi olmuş güzel olmuş.

“Arriba” – Femina

Perlas & Conchas yeni albümlerinin adı olacak. İlk single’ı “Arriba” çok güzel yerlerden geliyor. Funk, saykodelik ve rock sularında ilerlerken İspanyolca sözler elbette işin rengini değiştirmiş.

“Years/Outro” (feat. Lola Young) – Tariq Disu

Rap deyince aklınıza gelen hep aynı üç beş ismin listebaşı klişeleriyse bu tip albümlere girmenizi tavsiye ederim. Tariq Disu “Bty” adlı albümüyle rap değil rap enstalasyonu yapmış. Şarkıda Lola Young varlığıyla bambaşka yerlere taşıyor müziği.

“Selfish (feat. Cleo Sol)” – Little Simz

Gilles Peterson’ın BBC Radio 6’teki son programını dinlerken bu şarkıyı nasıl Shazam’layacağımı şaşırdım. ‘90’ların acid-jazz sound’larını hatırlatan baslar ve Cleo Sol’un sersemletici vokali.

“Speedway” – Black Midi

Rough Trade ile yeni bir anlaşma imzalayan Londralı dörtlünün 31 Ocak tarihli EP albümü eklektik bir yapıya sahip. Drum’n bass ve indie / elektronik sound’lar hoşunuza gidiyorsa derhal ilgilenmeniz gerekiyor. Eğer sınırlı sayıda yayınlanan plak versiyonuna sahip değilseniz (ki değiliz hiçbirimiz) YouTube’da bulabilirsiniz, başka yerde yok.

“Birdsong” – Rosie Lowe

Britanyalı solist ve besteci Lowe’un “YU” isimli albümü mayısta geliyor. “Birdsong” bu albümden yayınlanan ilk single. R&B’de yeni ufuklar arayanlar için takip şart.

Mehmet Tez – Milliyet

*Kapak görseli: Little Simz

No comments

Leave a reply