Hrant Dink’in anısına: Ermeni besteciler

0 Posted by - 19 January 2015 - LİSTE

Agos gazetesi genel yayın yönetmeni, gazeteci Hrant Dink 19 Ocak 2007’de katledildi. Lise yıllığında kendisi hakkında saz çalmayı ve türkü söylemeyi sevdiği yazılı. Hrant’ın anısına, birçoğu Anadolu’dan göçmek zorunda kalmış Ermeni bestecileri derledik.

hrant dink

Ara Dinkjian’dan Arto Tunçboyacıyan’a, Kemani Tatyos Efendi’den Komitas’a Ermeni besteciler:

Ara Dinkjian – “Homecoming / Dinata Dinata”
1958 doğumlu Ermeni müzisyen Ara Dinkjian’ın udundan yükselen melodiler, Türkiye’de Ahmet Kaya, Sezen Aksu gibi isimler tarafından popüler müzik hitlerine dönüştürüldü. Gülşen, Coşkun Sabah, Kibariye, Mine Koşan ve Burcu Güneş onun şarkılarını seslendiren Türk yorumculardan bazıları. Videoda performans sergileyen Night Ark grubunun kurucusu olan Dinkjian son olarak Tamer Pınarbaşı ve İsmail Lumanovski ile The Secret Trio’yu kurdu.

Serart – “Narina”
Serart, System of a Down solisti Serj Tankian ile Arto Tunçboyacıyan’dan oluşan tek albümlük bir proje grubu. İkilinin aynı adı taşıyan bir albümü de var. “Narina” isimli bu şarkıda Jenna Ross eşlik etmiş Serart’a.

Armenian Navy Band – “Love, Respects, Truth”
Arto Tunçboyacıyan önderliğinde kurulan bir başka grup da Armenian Navy band. 1999 yılında temelleri atılan grup, BBC’nin World Music yarışmasına katılmaya hak kazanmıştı. “Love, Respects, Truth” isimli bu şarkı grubun ikinci albümü “New Apricot”tan.

Onnik Dinkjian – “Mer Nvakoghneroon”
Ara Dinkjian’ın babası olan Onnik Dinkjian Fransa doğumlu ve şimdilerde Amerika’da yaşayan bir Ermeni. Diyarbakırlı olan ailesi ülkeyi 1915’te terk etmek zorunda kalınca yurtsuz bir Ermeni olarak doğmuş ancak kültüründen vazgeçmemiş. Müziğe St. Gregory’s Ermeni Kilisesi’nde ilgi duymaya başlayan Onnik Dinkjian, ta New Jersey’de Ermeni ve Anadolu müziğini yaşatmaya, icra etmeye devam etmiş. Dinleyeceğimiz kayıt Kudüs’te gerçekleşen konserden. Şarkı çok tanıdık gelebilir.

Night Ark – “Picture”
Bu şarkıyı muhtemelen Ahmet Kaya’nın sesinden, “Ağladıkça” olarak tanıdınız. Bu o şarkının orijinal hali. Ara Dinkjian’ın bestesi olan “Picture”, Arto Tunçboyacıyan, Armen Donelian ve Marc Johnson’dan kurulu Night Ark tarafından, uzun seneler sonra yeniden bir arada çaldıkları 2010 tarihli Kudüs konserinde seslendiriliyor.

Night Ark – “The Invisible Lover”
Night Ark ile devam. Muhtemelen ilk olarak “Yine Mi Çiçek” adıyla tanıdınız bu şarkıyı da.

Sayat Nova – “Knai Vor Janim”
Sayat Nova Tiflis doğumlu bir Ermeni ‘aşığı’. Harutyun Sayatyan adıyla doğan aşığın mahlası, yaklaşık olarak ‘şarkıların efendisi’ gibi bir anlama geliyor.

Komitas Vartapet – “Chinar es”
1900’lü yılların başında eserler vermiş olan Komitas Vartapet ya da kısaca Komitas, Ermeni müziğinin en önemli bestecilerinden biri. 2012 yılında Kalan etiketiyle Şahan Arzruni tarafından önemli eserleri derlenen besteci, Kütahya doğumlu bir Ermeni. Ancak soykırım sebebiyle o da ülkeyi terk etmek zorunda kalıyor ve yaşamı Fransa’da son buluyor.

(Performans Ermeni Filarmoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilmiş.)

Kemani Tatyos Efendi – “Gamzedeyim Deva Bulmam”
Kemani Tatyos Efendi, yani Tatyos Eñserciyan 1958 doğumlu bir İstanbul Ermenisi. Kanun ve kemanı ustalıkla çalan Tatyos Efendi, Klasik Türk Sanat Müziği’nin en önemli bestecilerinden biri.

(Şarkıyı Kudsi Ergüner Ensemble yorumluyor, Melihat GÜlses seslendiriyor.)

Hasmik Harutyunyan – “Gulo”
Hasmik Harutyunyan, Erivan doğumlu bir Ermeni Halk Müziği icracısı. Shoghaken Folk Ensemble grubunun kurucusu olan Harutyunyan, 6 adet solo albüm kaydetti. “Gulo” isimli bu şarkı, Muş yöresinden bir Ermeni türküsü.

(Şuradan kendisine ait Bingyol yorumu da dinlenebilir.)

Udi Hrant – “Kalbimde Yaran”
Adapazarı doğumlu udi Hrant Kenkulian, çoğu eserini Türkçe vermiş olan bir Klasik Türk Sanat Müziği bestecisi. 1915’te ailesiyle birlikte Konya’ya kaçmak zorunda kalan Udi Hrant, 30’lu yıllarda Ankara ve İstanbul radyolarında çeşitli performanslar sergiledi. Paris ve Beyrut gibi şehirlerden tutun Atina ve Amerika’ya dünyanın farklı yerlerinde konserler verdi.

No comments

Leave a reply