KOŞARKEN NE DİNLENİR, YA DA MURAKAMİ’NİN SEVDİĞİ ŞARKILAR

0 Posted by - 09 January 2014 - LİSTE

Haruki Murakami dünyanın en ünlü romancılarından… Aynı zamanda bir koşucu. “Sabahları koşuyor”dan hallice ama durumu. Maraton koşuyor. 30’larında sahip olduğu caz kulübünü kapatıp yazı yazmaya başladıktan sonra hayatını değiştirme kararı alıyor ve bunu 40’larında koşmaya başlayarak yapabiliyor ancak.

05mlpaz-mehmurakami3
İlk seferinde sadece 20 dakika koşabilmiş, nefes nefese kalmış. Ancak garip bir şekilde çekilmiş bu işin içine. Günde 12 kilometre koşmaya başlamış. Her gün. Sporcu biri de değil. Daha önce hiç uzun mesafe koşmamış o yaşa kadar. “Bu insanın içinde var” diyor, “Neden koşuyorum, çünkü bunu yapabiliyorum. Bununla mutlu oluyorum. Her gün birkaç saat kimseyle konuşmadan vakit geçirmek harika.” Peki koşarken ne düşünüyor insan? “Bunu genellikle asla koşmamış biri sorar” diyor. Yanıt: “Hiçbir fikrim yok.” Ama ne dinlediğini biliyoruz. Murakami koşarken bazen caz ancak genellikle rock dinlediğini söylüyor. Lovin Spoonful, Carla Thomas, Otis Redding, The Rolling Stones, Red Hot Chili Peppers, Gorillaz, Beck, Creedence Clearwater Revival, Beach Boys.
Kitabın adı “Koşmasaydım Yazamazdım / What I Talk About When I Talk About Running”. Koşmaya (ya da yazmaya) karar verirseniz bir göz atarsınız.

1 Comment

  • LİSTE // HARUKI MURAKAMI’NİN KİTAPLARINDA GEÇEN 56 ŞARKI | hafifmuzik 06 October 2014 - 09:14 Reply

    […] Haruki Murakami’nin müziğe, özellikle de caza olan düşkünlüğü malum. Kitaplarında sık sık şarkı isimlerinden bahsettiğini de bilmeyen yok. İşte bu 56 şarkıyı içeren listenin play tuşuna basarak sendromsuz bir Pazartesi gününe başlayabilirsiniz. […]

  • Leave a reply