MUHTELİF “MÜZİK BİTTİ ABİ” ARGÜMANLARI

1 Posted by - 06 March 2014 - LİSTE

Muhtelif “müzik bitti” argümanları her gün bir yerlerde karşımıza çıkıyor. Gelin bakalım müzik nasıl bitmiş

* Müzik bitti çünkü eskiden sanattı, şimdi “entertainment” oldu.

Entertainment eğlence demek. İnsanlar Batı’da kendilerini “entertainer” diye tanımlar. Veya meslekleri neyse onu söylerler: Ressam, yazar, şair, şarkıcı vs.
Bu da “Bunlar da sanatçı mı şimdi?” türünden kısır tartışmaları önler. Madonna, Beyonce kendine “entertainer” der. Bizde kendine “ben eğlendiriciyim” diyen duydunuz mu? Karga gibi sesiyle albüm yapan herkes sanatçı olduğu konusunda kararlıdır.
Sadede geleyim. Müzik “eğlence” olunca bitmez, sadece sektör büyür, ana akım belirginleşir ve tabiatı gereği sığlaşır. Ancak sektörün büyümesi şu işe de yarar: Her türden müzik o sektörde dinleyicisiyle buluşur, çeşit artar, müziğe ulaşım kolaylaşır.

* Müzik bitti çünkü şarkı sözleri berbat.

Şarkı sözleri gerçekten de berbat. Ama müzik bununla bitmez. Üstelik iyi müzik sadece şarkı sözü değildir. Elektronik müzik bazen o kadar
iyi ki lafa gerek yok. Ya da bir-iki kelime yetiyor. Bu mesela Mouse on Mars’ı, Apparat’ı Bob Dylan’dan daha değersiz yapmaz hiçbir zaman. Kötü şarkı sözü kötü şarkılara yol açar. Müzik bitmez.

* Müzik bitti çünkü internet geldi.

Yanlış. Müzik yeni başladı çünkü internet var. İnsanlar yeniliklerden korkar. Önce onu kötüler sonra kontrol etmeye çalışır, bu arada anlar ve benimserler. İnternet bir sürü kalitesiz işi kolayca ulaşılır yaptı, satış, dağıtım ve beğeni kriterlerini baştan yazdı. Doğru. Ama müziği daha kolay elde edilebilir hale getirdi. Dünyada aynı zevkleri paylaşan insanları yakınlaştırarak yeni türde dinleyici kitleleri yarattı. Plak firmaları ona karşıydı, şimdi ele geçirme peşindeler. Bizim meslek kuruluşlarının “Youtube’u dize getirdik, ne biçim anlaştık ama” açıklamaları aslında “Bizim kafamız dünya standartlarına daha yeni geldi, buradaki çarşı düzeniyle bu işi götüremeyeceğimizi anladık, ayrıca Türkiye’de yolunacak kaz da kalmadı” itirafıdır.

* Müzik bitti çünkü beleşe müzik gelirleri düşürdü.

Yanlış. İyi müziğin albüm satmakla, plak şirketlerinin para kazanmasıyla ilgisi yok. Satış ve gelir müziğin niteliğini belirleyen parametreler değildir. Patronlar dev tekeller oluşturup her şeyi yönetmek ister. Ne satarsa onunla ilgilenirler. Bu bazen iyidir, bazen kötü. Beyonce şahanedir, iyi satar. Gangnam Style şahane değildir, o da iyi satar.
Müzik bitmedi; heyecan verici sanatçılar ve albümler çıkmaktadır. Daha az kazanıldığı da yanlıştır, aksine teknoloji daha etkin bir telif takip sistemini mümkün kılmıştır. Kullanabilene tabii… Sanatçının hak ettiği geliri elde edememesinin nedeni meslek kuruluşlarıdır.

No comments

Leave a reply