Rock tarihine adını yazdıran 8 kayıt stüdyosu

1 Posted by - 23 November 2018 - LİSTE, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Bugün artık birçok isim daha izole ev stüdyolarını tercih etse de bir zamanlar müzik dünyasına can veren büyük stüdyolar sektörün kalbiydi. İşte son yarım yüzyıla damga vuran tarihi stüdyolardan sekiz tanesi.

Abbey Road (Londra – İngiltere)

1931 yılında EMI müzik şirketinin sahibi Gramophone Company tarafından kurulan stüdyo uzun süre bu isimle anıldı ve 60’lı yıllarda yenilenerek dönemin en önemli isimlerine hizmet vermeye başladı. The Beatles, Pink Floyd, The Hollies, Cliff Richard, Duran Duran, Kate Bush, Mike Oldfield, The Alan Parsons Project, Depeche Mode, Radiohead, Oasis ve Alanis Morissette bu isimlerden sadece bazıları.

Trident (Londra – İngiltere)

The Hunters’ı bateristi Norman Sheffield tarafından 1967’de Londra’nın Soho bölgesinde kurulan stüdyo, 1981’e kadar orjinal adresinde hizmet verdi. The Beatles, Queen, The Rolling Stones, Bee Gees, David Bowie, Chris de Burgh, Genesis, Elton John, Judas Priest, Supertramp ve Thin Lizzy birçok albüm ve single’ını bu stüdyoda kaydetti.

Sunset Sound Recorders (Los Angeles – ABD)

Sunset Boulevard – Hollywood’daki adresinde ünlü Walt Disney sanatçısı Tutti Camarata tarafından 1958 yılında kuruldu. Şirketin Marry Poppins ve 101 Dalmaçyalı gibi birçok yapımının ses kayıtları burada yapıldı ve ilerleyen yıllarda Prince, The Rolling Stones, The Beach Boys, The Doors, Guns N’ Roses, Elton John ve Led Zeppelin gibi birçok isim stüdyonun müdavimlerinden oldu.

Headley Grange (Hampshire – İngiltere)

1795 yılında evsizler ve yetimlerin bakımı için inşa edilen tarihi bina özellikle 60’lı ve 70’li yıllarda hem kayıt, hem de provalar için kullanıldı. Özellikle Led Zeppelin’in Led Zeppelin III, Led Zeppelin IV, Houses of the Holy ve Physical Graffiti gibi efsane albümlerinin doğduğu yer olarak ünlenen stüdyo daha sonra Bad Company, Fleetwood Mac, Genesis, Peter Frampton gibi birçok isim de hizmet verdi.

Motown (Detroit – ABD)

Tamla Records’tan Berry Gordy Jr. tarafından 1959 yılında kurulan stüdyo adını, bir otomobil üretim şehri olan Detroit’ten dolayı motor ve town kelimelerinin birleşiminden aldı. İsim daha sonra da Detroit’in simgelerinden biri oldu ve kendine has sound’uyla yepyeni bir tarza öncülük eden stüdyoda The Supremes, Jackson 5, Marvin Gaye, Stevie Wonder, Jr. Walker & The All Stars, Jimmy Ruffin, Shorty Long, the Originals ve Gladys Knight & the Pips gibi isimler en tanınmış eserlerini kaydetme imkanı buldu.

Electric Lady (New York – ABD)

1970 yılında Greenwich Village – New York’ta Jimi Hendrix tarafından kurulan stüdyo her ne kadar Hendrix’e sadece bir ay kadar hizmet edebilse de, bugün müzik dünyasına iz bırakan Bob Dylan, John Lennon, Led Zeppelin, The Rolling Stones, David Bowie, Guns N’ Roses, Daft Punk, Daryl Hall & John Oates, Blondie, Arcade Fire ve Lady Gaga gibi onlarca isme kapılarını açtı.

Sun (Memphis – ABD)

Sam Phillips tarafından 1950 yılında kurulan stüdyoda Howlin’ Wolf, Junior Parker, Little Milton, B.B. King, James Cotton ve Rufus Thomas gibi Blues ve R&B için ikon sayılacak birçok isim şarkılarını kaydetti. Fakat stüdyonun dünyada tanınır hale gelmesinde Johnny Cash, Elvis Presley, Carl Perkins ve Roy Orbison gibi Rock and roll yıldızlarının payı büyüktü.

Capitol (Los Angeles – ABD)

Capitol Records tarafından 1956’da Los Angeles’ta kuruldu. Dört ayrı kayıt salonunda bugüne kadar Frank Sinatra, Nat King Cole, The Beach Boys, Duran Duran, Tina Turner, Iron Maiden, Harry Connick Jr., Celine Dion, Sting, Ringo Starr, Green Day, Coldplay ve Mariah Carey gibi sayısız isim unutulmaz albümlerini kaydetti.

*Kapak görseli: The Beatles – Abbey Road’da.

No comments

Leave a reply