Rolling Stone’un “Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı” tek bir playlist’te

2 Posted by - 28 November 2017 - LİSTE

Sevdiği şarkıları listelemek, ara sıra eklemeler ve çıkartmalar yapmak, bu listeleri zaman zaman eşle dostla paylaşmak hemen her müzik meraklısının kendini iddialı hisettiği bir alandır.

10, 20 veya 50 şarkı tamam da, 500 şarkıyı listelemek ve bunlara “Tüm zamanların en iyisi” diye de bir başlık atmak oldukça cesaret isteyen bir iş. Bu cesareti ve birikimi kendinde bulabilecek sayılı kurumlardan biri olan Rolling Stone dergisi de 2003 yılında bu isimde bir liste yayımladı ve bununla da kalmayıp kitap halinde piyasaya sürdü.

2010’da 162 müzik yazarının da görüşlerine başvurarak listeyi yeniledi ve birçok kişi tarafından eleştirilse de listesini ayakta tutup zaman zaman da güncellemekten vazgeçmedi. Arka arkaya çalındığında 31 saatten fazla süren bu dev listeyi bir Spotify kullanıcısı -başarabildiğince- derlemiş ve merak edenler için yayına vermiş. Bob Dylan, John Lennon, Marvin Gaye, Elvis Presley, Al Green, Chuck Berry, Donna Summer, Elton John, R.E.M., ABBA ve hatta Jay Z’nin bile kendisine yer bulabildiği liste yukarıda. Zamanı bol olan ve birkaç gününü bu işe ayırmak isteyenler hemen ilk şarkıdan başlayabilir.

*Kaynak: openculture.com

No comments

Leave a reply