Sabahın kör karanlığında

1 Posted by - 04 December 2016 - LİSTE

mtezYeni saat uygulaması sağolsun artık zifiri karanlıkla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Müzik yardımcımız olsun.

Yeni saat uygulaması sağolsun sabahlarımız çalındı. Artık sabah yok, karanlık var. Servis beklerken, otobüse, metroya vapura yetişirken kapkara bir gecenin içindeki gizemli yabancılarız artık. Güneş falan yok. Güneş, biz yerin altında metrodayken, otobanın bir köşesine saplanıp kalmış bir servisin içinde horlarken, ya da ilerlemeyen arabanın direksiyonunda göz ucuyla Twitter’a bakarken doğan şeyin adı.
Karanlıkla mücadelede bilim çok ilerledi farkındayım ama ben bildiğim sularda yüzeyim, zifiri karanlık listesi önereyim.

“Eye of The Tiger” – Survivor: Rocky Balboa gibi kalın pamuklu gri eşofmanı altlı üstlü giyin. Üst kısmı belden içeri sokmayı ihmal etmeyin. Ayağa siyah konversleri de geçirip evinize en yakın tepelik yere doğru koşar adım marş marş. Sabahın kör karanlığında köpekler ve tinerciler eşliğinde spor keyfi.

“To The Unknown Man” – Vangelis: Bu nadide parçayı X kuşağı hatırlar, kusura bakmayın Y’ler ve Z’ler ama size anlatamayacağım. Zira bir zamanlar TRT’de sosyal yaralara “parmak basan” devletin televizyoncusu Ertürk Yöndem’in program fon müziğidir bu ve anlatılmaz yaşanır. Sabah karanlığında otobüse metroya yetişmeye çalışırken, kör karanlıkta minibüs beklerken, gelmeyen servisle soğuk ve tenha sokağın köşesinde iyice gerilirken dramımıza iyi eşlik eder.

“You Want It Darker” – Leonard Cohen (Paul Kalkbrenner remix)
Merhum Cohen’in son albümünün single şarkısı. Hayli karanlık ve felsefi bir şarkı bu. Paul Kalkbrenner’in elinde yumuşamış. Ama sözler değil: “Daha karanlık istedin, biz de alevi söndürdük”. Kulaklığı takın sağa sola bakmadan, kimseyle göz göze gelmeden dümdüz yürüyün.

“Dancing in the Dark” – Hot Chip
Bruce Springsteen’in klasik hit şarkısını Hot Chip 2015’te çıkardığı aynı adlı EP’de yorumlamıştı. Orijinal versiyonu seçmememin nedeni Hot Chip dokunuşunun bu şarının dramatik yapısını azıcık kırması. Yoksa biz de biliriz sabahın köründe nordik atmosferler yaratmayı.

“If I Had a Heart” – Fever Ray
Alın size Nordik. The Vikings dizisini bildiniz mi? İşte o dizinin açılışında çalan şarkı bu. Bilmeyenler için anlatmaya çalışayım sanki Viking tanrıları toplanıp başbaşa vermişler ve az sonra insalığa dair son kararlarını açıklayacaklarmış gibi bir müzik. Özellikle sabahları işe deniz yoluyla gidenlere eşlik etsin. Madem kör karanlıkta evden çıkmak zorundayız, o halde bu atmosferi film lezzetinde yaşayalım.

“Hollow Talk” – Choir of Young Believers
Bir Nordik daha içimden geldi. The Bridge’in açılış müziğini de buraya koyalım ki Nordik dizi konseptini bir de çağdaş bunalım atmosferiyle taçlandıralım. Endüstriyel manzaralar eşliğinde, olmadı serviste kafa cama dayanıp uzaktaki varoş mahalleler izlenerek dinlenebilir. Her sabah servisin, otobüsün buğulu camına yağlı saç izini bırakan emekçilerimize gelsin bu şarkı.

“You Shook Me All Night Long” – AC/DC
Bazı sabahlar o kadar karanlıktır ki sanki hiç yatmamış gibi hissedersiniz. Belki de yatmamışsınızdır. “Ben yattım mı, kalktım mı ne oldu şimdi” şeklinde bir soru işareti bulutu beyninizi kemirmektedir. Sıkıntı yok. Sabah kalktığınızda camdan bakıp kapkara bir sokak görmek bu hisleri yaratır (oysa sabah uyanınca hava aydınlık olsa bu bunalımlara girmez insan). İşte o noktada bu şarkı konulacak. Ses açılacak. Şimdi onlar düşünsün.

“Under Pressure” (feat. David Bowie) – Queen
Evden çıkıp ilk kalabalık ortama vardığınızda sizin gibi uyanamamışların varlığının içinizi ısıtması. Uyanamamışlara özgü göz göze bakamamak ama bir şekilde konuşmadan bakışmadan anlaşmak. Bir sabah daha tecavüze uğramadan, soyulmadan, tinerci bıçağı yemeden, kazasız belasız uygarlığa adım atmanın coşkusu. Sabah depresyonu paylaşılınca güzel. Queen’in Bowie ile seslendirdiği bu klasiği ne zaman canınız sıkılırsa dinleyin. Karanlıkta da olur aydınlıkta da olur.

EDİT:
“Sabahın Köründe” – mor ve ötesi
Sevgili Harun Tekin aradı ve hatırlattı. mor ve ötesi’nin ilk şarkısı bu. Ve konu sabahın köründe uyanmak. Bir şahane gruba ilk şarkısını yazdıracak denli mühim bir hadiseden, bir sosyal yaradan söz ediyoruz burda değerli okurlar, lütfen konuya eğilelim. Teşekkürler Harun Tekin.

No comments

Leave a reply