SEVGİLİLERE DAİR 10 ŞARKI

0 Posted by - 14 February 2015 - LİSTE

I Say a Little Prayer – Aretha Franklin
Bence gelmiş geçmiş en güzel aşk şarkısı budur. Seven insanın çaresizliği ancak bu kadar iyi anlatılır. Sözleri Hal David’e, müziği Burt Bacharach’a ait şarkı 1966’da Dionne Warwick için bestelenmiştir. Ben 1968 Aretha Franklin yorumunu daha çok severim. Gelmiş geçmiş en iyi soul vokali kabul ettiğim Franklin’den dinlemeyi tercih ederim.

Rock With You – Michael Jackson
İnsanın sevdiceğine gece boyu coşmakla ilgili şarkı yazması, gece vakti duygusallaşmalara girişmesi kolay da “senle gündüz dans etmek istiyorum” diyorsanız işte onlar çok değişik kafalar. Michael’ımız böyle değişik halleri anlatmış.

“Thinking of You” – Sister Sledge
“Sensiz yaşamanın anlamı yok” şeklinde klasiklerle yürüyeceksek sevdiğimize bundan ala şarkı düşünemiyorum. Şahane bir gitar riff’i nefis funk/disco bas ve dört şahane zenci kadın aşktan bahsediyor.

“Beni Kategorize Etme” – Bülent Ortaçgil
Ortaçgil bütün sevgililerden bütün sevgililere okunası şahane sözleri. Sevgili olmakla bitmez bir de bunun devamı var. İşte o devam kısmına dair şahane gözlemler…

“I Just Called o Say I Love You” – Stevie Wonder
Teknik olarak “over played” denen çala çala aşınmış bir şarkımız olsa da sözleri her zaman güzeliğini korur. Sıradan bir gün, önemli bir şey yok, sadece seni seviyorum demek için aradım. Stevie Wonder neden bahsettiğini çok iyi biliyor.

“Trying Your Luck” – The Strokes
“Seninle hiçbir yerde olmaktansa en azından şu an kendimleyim” diye konuşuyor Julian Casablancas, güzel konuşuyor kendisi. Yanız tabii akıl fikir kalmış oralarda şarkı da onu anlatmakta.

Heroes – David Bowie
“Ben kral, sen kraliçe. Bir günlüğüne kahraman olur hepsini yeneriz…” David Bowie ve Brian Eno imzalı şarkı 1977 tarihli aynı adlı albümünde yer alıyor. Bowie’nin Berlin’de yaşadığı dönemde esinlendiği, Berlin Duvarı göndermeli bir aşk hikayesi.

“Trouble” – Metronomy
Metronomy’nin “The English Riviera” albümünde yer alan tek güzel aşk şarkısı bu değil. Ama tartışmalı kavgalı sevgili ortamlarını sessiz sakin anlatması bakımından güzel. Hani bu “kavgalar ilişkilerin tuzu biberi ama değil mi” klişesi var ya. İşte ana fikir o…

“Pişmaniye” – Kalben
“Ben seni evcilleştirmek için sevmedim ki” diyen Kalben’e saygılarımızı sunmamız lazım. Aşk şarkılarının en şahanelerinden birini çaktırmadan Soundcloud’una yerleştirmiş kendisi.

I Wanna Be Yours – Arctic Monkeys
“Elektrik süpürgesi olup tozunda nefes almak istiyorum, yeter ki senin olayım” şeklindeki bir romantik yaklaşıma sahip bir şarkımız. “AM” albümündeki son şarkı. Diğerlerinden daha görkemsiz dursa da sözlerde fark yaratmış Alex Turner. İşe yarıyor mu, bilemiyoruz.

No comments

Leave a reply