Shazam listemden notlar…

0 Posted by - 13 March 2019 - LİSTE

Arada dönüp Shazam listenize bakıyor musunuz? Neleri merak edip Shazam’lamışım, o sırada ne yapıyordum, nerede kimlerleydim, aklımdan acaba neler geçiyordu? Bu saçma sapan şarkıyı neden merak etmişim? Buyrun ben yaptım, Shazam’ı açtım ve neleri aramışım merak etmişim diye baktım…

“Tephra”  – Fear of Men: Sokağın köşesindeki Pret a Manger’den sandviç ve kahve alıyordum. Şarkı tanıdık bir shoegaze albümünden fırlamış gibiydi. Elimdekileri aceleyle tezgaha bırakıp Shazam’ı açtım. Son anda yakaladım. Brighton’lı Fear Of Men’le böyle tanıştım. Sadece 1160 kez Shazam’lanmış.

“Yesterday”  – Swim Mountain: Gitar riff’lerini seven biriyseniz ve kulağınız sıradışı bir şey yakaladıysa bunu asla unutmazsınız. Radyo kanallarını karıştırırken “a ben bunu biliyordum”la başlayan düşünceler silsilesi Shazam’la bitti. Bilmiyormuşum.

“Best of My Love”   – Emotions: Varşova’da yazın sonlarına doğru Plac Zbawiciela civarındaki sevdiğim kafelerden Ministertwo Kawy’de duyduğum bu soul şarkıyı o kadar beğendim ki elimi telefona atmadan yapamadım. 1977 tarihli “Emotions” albümü “Rejoice”un açılış şarkısı. Funk’ı sevmek için yeni bir neden.

“Diamonds and Pearls”   – Marcin Wasilevski Trio: Yer Varşova. İkinci adresim gibi olan Plaz Grzybowski’deki Charlotte Menora’da duydum ve Shazam’ladım. Sanırım rastladığım en çeşitli müzik çalan yerlerden biriydi Charlotte. Bir sabah orada Barış Manço duymuşluğum da vardır.

“Break My Stride”   – Matthew Wilder: Dünyanın neresinde olursanız olun, bir yabancı olarak taksiye biniyorsanız illa bir kazık geliyor. Varşova’da duraktan binmeme rağmen yedim kazığı. Varşova’nın TEM’inden dolaşarak. Ama geriye bu Shazam kaldı işte. Yaşasın bıkıp usanmadan ‘80’ler çalan radyolar. Neşesi yeter. Videoyu dikkatle izlerseniz şarkının ortasında sunucunun dans ederek anons yaptığını daha sonra şarkının devam ettiğini göreceksiniz. Çok eğlenmişler…

Mehmet Tez

No comments

Leave a reply