ŞU GÜNLERDE AKIL SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 4 ŞEY

1 Posted by - 25 February 2014 - KÖŞE YAZISI, LİSTE

* Liderlerin salı konuşmalarını izlemekten ve bu konuşmalar üzerine twitter ve facebook’ta muhabbet çevirmekten kaçınmak.
Klişe mlişe ama gelin bugün yeni hayatınızın ilk günü olsun. Bu konuşmaları dinlemek ve bütün günü sinir içinde twitter’da ezmek yerine öğlen çıkın bir yürüyün, sevdiğiniz birilerini arayın onlarla konuşun, hal hatır sorun, buluşun beraber yemeğe çıkın, oturun bir parkta simit yiyin çay için, ne bileyim çiçek sulayın, bir sokak hayvanını sevin, kuşlara ekmek atın. Güzel bir şeyler yapın, bu bitmeyen dövüşün esiri olmayın. “Politik nesil” demek bu demek değil. Politikayla ilgilenmek, politikadan haberdar olmak bu değil.

* Beyefendinin televizyon nutuklarını izlemeyi azaltmak. Televizyonda izlediğiniz güzel bir filmin arasına giren reklamı zaplama ataklığıyla kumandaya saldırmak ve o azarlayan ses tonunu duyar duymaz ivedilikle kanalı değiştirmek. Tabii birkaç kanal, hatta 10 kanaldan fazla zaplamak gerekebilir. Öyle kolay değil azardan kurtulmak.

* “Alo Fatih” ve muhtelif ses kaydı tüketimini tadında bırakmak. Tamam, Cem Yılmaz videoları izlemek out “Alo Fatih”ler (ve şu anda Bilaloğlan) in, tamam da, abartmayın çok, beyinde kalıcı zarar oluşabilir.

* Kabataş fantezisini, “camide içki içtiler”i, faiz lobisini, ipe sapa gelmez komplo teorilerini anlamaya çalışmaktan vazgeçmek. Anlayamazsınız! Bunların doğru olmadığını anlatmaya da çalışmayın, anlatamazsınız. Zaman harcamayın, he he diyin geçin. Boşuna debelenip durmayın “ama deliller var, kanıtlar var…” diye. Faydası yok.

No comments

Leave a reply