Şu sıralar kulak vermeniz gereken 10 yerli isim

8 Posted by - 16 February 2016 - LİSTE, ÖNERİ

Ponza
Güneş Akyürek ve ekibi Ponza, 90’lardan yadigar saf, katıksız bir sound’u günümüze taşıyor. Dönemin İngiliz psikedeliyası ve shoegaze gruplarıyla akraba bir müzik yapıyorlar. “Free Kids” isimli ilk kısaçaları Shalgam Records etiketiyle plak formatında yayınladılar.

Subgreen
POST isimli grubuyla tanıdığımız Erdem Tunalı’nın solo projesi Subgreen, idm, ambient gibi elektronik müzik türleri arasında dolaşıyor. İlk albümü “Inner Mirror” ilgiyi fazlasıyla hak eden bir kayıt. Noiseist etiketiyle ücretsiz olarak yayınlandı. (Erdem Tunalı geçtiğimiz günlerde Biz Geldik serisine konuk olmuştu, verdiği video röportaja şuradan ulaşabilirsiniz.)

Klan
Modern rock müziği psikedelik ve surf ögelerle zenginleştiren Klan 2013 yılında kuruldu. Gitarda Utku Uluer, basta Mert Hallı, davulda Alper Yamak ve tuşlu çalgılarda Mete Turan’dan oluşuyor. Peyote’de canlı olarak kaydettikleri kimi parçaları Bandcamp üzerinden paylaşıma açan ekip, Müzik Hayvanı etiketiyle bir EP yayınladı. Kendi isimlerini taşıyan 5 şarkılık bu albümü buradan ücretsiz indirmek mümkün.

Cosmic Wings
The Ringo Jets’ten Lale (Kardeş) ve Tarkan (Mertoğlu) yeni bir projeyle karşımızdalar. Ancak Lale bu kez davul değil, mikrofon başında. Tarkan yine gitarlarda. İkiliye davulda Barış Çelenk, basta Baki Turanlı eşlik ediyor. Cosmic Wings ismini verdikleri grup, müziğini heavy rock çerçevesi ile tanımlıyor. Sanmayın ki gelip geçici bir heves, grubun ilk albümü “Discover” yolda.

UMDU
UMDU, Karga’nın müzik direktörü Bahadır Dilbaz ile Müzik Hayvanı girişiminin sahibi, Yakaza Ensemble üyesi Eray Düzgünsoy’un marifeti. Ortak müzikal zevklerini, yaptıkları mash-up ve mix’lerle kulaklarınıza servis ediyorlar. İkili UMDU’yu bir müzik distopyası olarak tanımlıyor. Onları !f İstanbul’un Karga’daki !f music 2016: poets of sound etkinliğinde dinlemek mümkün.

Ağaçkakan & Ethnique Punch
Hip hop sahnesinden yine tadından yenmeyen bir birliktelik var karşımızda. Ağaçkakan ve Ethnique Punch ikilisinin ilk şarkısını Ferahfeza video serisi sayesinde duyduk. “Zerdüşt” isimli bir EP yayınlamayı planlıyorlar.


Efe Demiral
Künt, Barış Demirel (aka Barıştık Mı) ve Can Kazaz ile yaptığı işlerle tanıdığımız Efe Demiral, ilk solo albümü “Inside Out”u Müzik Hayvanı etiketiyle yayınladı. Gitar, efektler ve örnekleme ile oluşturulmuş 7 şarkıdan oluşuyor. Albüm, yaklaşık 33 dakika süren ve meditatif etkisi olan bir çalışma.

İdil Meşe
İdil Meşe’yi Myspace günlerinden hatırlayanlar olacaktır. Yeni nesil folk şarkıcısı, müziğinin İrlanda ve Amerikan usulü folktan etkiler taşıdığını söylüyor. Aşağıdaki şarkıyı Da Poet ile birlikte hazırladılar. Ses, söz İdil Meşe, prodüksiyon Da Poet. Bu birliktelik devam etmeli!

Reptilians From Andromeda
Rashit gitaristi Tolga Özbey’in yeni grubu. Gitarda Tolga, vokal ve klavyede ise Aybike Çelik Özbey var. Davulda ise hayali bir karakter olduğunu tahmin ettiğim Johnny The Tramp. Lo-fi bir estetikle garage rock ve punk çalıyorlar. Kendi isimlerini taşıyan ilk EP’leri Amerika menşeli plak şirketi deadplant records’ın etiketini taşıyor. Kaset olarak ve dijital formatta yayınlandı. “Jungle Highness” isimli ikinci kısaçalar ise Subruckus Collective tarafından Mart’ta Amerika’da yayınlanacak.

Your German Needs
Facebook sayfasına bakılırsa Your German Needs’in geçmişi 2011’e dek uzanıyor. Grubun başını çeken Bora Genel’e Berke Can Özcan, Barlas Tan Özemek ve Burak Irmak eşlik ediyor. “Witchland” adını taşıyacak ilk EP’leri yolda.

No comments

Leave a reply