Tarihimizle yüzleşelim // Mobil müzikteki 5 evre

1 Posted by - 26 August 2014 - LİSTE, TEKNOLOJİ

Ne zaman ki müzik, sadece zenginlerin ve sınırlı sayıdaki insanın konser salonlarına gidip dinlediği bir şey olmaktan çıktı, o günden beri müziği gittiğimiz her yere götürmek gibi bir ihtiyaç da doğdu. Müziği kaydetmek ve herkesin evine kadar sokmak fikri müzik endüstrisinde mutlaka devrim yaratmıştır ama asıl devrim, “Biz neredeysek müzik de orada olacak” dediğimiz gün başladı aslında. Mobil müziğin tarihine kısaca bir bakalım:

1. Evre: 70’ler Boombox
70'ler Boombox
İsim belki yabancı gelebilir ama 70’li yıllarda havalı gözükmeye çalışan genç erkeklerde yaygın olarak görülüyordu. Müzik dinlemek ve karşı cinse kur yapmak isteyenler omzuna bu kalorifer peteği kılıklı teybi alır ve sokaklarda sallana sallana dolaşırdı.

2. Evre: 80’ler Walkman
80'ler walkman
90’lardan sonra doğanlar için “İnşaat tuğlası gibi bir şey” olarak tarif edilebilecek olan walkman, icat olduğu yıllarda müzik dünyasında Fransız Devrimi gibi bir etki yaratmıştı. Omuzda taşınan teyp gibi, kaset çalmaya yarayan bu mucize icadın kulaklığı sayesinde müziğinizi gittiğiniz her yerde gürültüsüz bir biçimde dinleyebiliyordunuz. Günümüz ile kıyaslamak gerekirse walkman, 80’lerin iPhone’u gibi bir şeydi. (Fiyatı da aynen öyleydi)

3. Evre: 90’lar Discman
90'lar discman
Aslında walkman olayı 90’ların ortasına kadar iyi kötü yine varlığını sürdürdü ama, kaset piyasası ölünce o da ölmüş sayıldı (!) Compact Disk yani CD icat olunca walkman mutasyona uğradı ve discman oldu. Artık, “Vay efendim kaset sarmış, ses boğuk geliyor, kafayı kolonyalı pamukla sildin mi” derdi de bitti ve paketlenmiş dijital müzik devri başladı.

4. Evre: 2000’ler iPod ve Mp3 çalar
Ipod ve mp3
Aslında internet yaygınlaşmasa ve “İndiragandi” icat olmasa CD hegamonyası daha da uzun sürebilirdi. insanlar, 2000’lerin başında dünyadaki kontrolsüz ve ücretsiz dijital müzik paylaşım sistemini keşfedince iş koptu. Herkes Napster veya Imesh gibi ücretsiz ve sınırsız müzik indirme imkanı veren sitelere hücum etti ve telif sistemi oturana kadar atı alan Üsküdar’ı geçti. İnternetten mp3 indiren insanların talebini karşılamak için mp3 çalar icat oldu. Parmak kadar cihaz, mobil müziğe çağ atlattı. Mp3 döneminin başlamasına katkıda bulunan ve bugünkü iPhone’un babası olan 23 Ekim 2001 doğumlu efsane cihaz iPod’u da unutmamak lazım tabii.

5. Evre: 2010’lar Akıllı Telefon
2010'lar akıllı telefon
Son yıllarda mobil müzik çalarların ulaştığı son nokta akıllı telefonlar. Sadece mevcut hafızaya şarkı indirerek değil, İnternete doğrudan bağlanarak sınırsız bir müzik arşivine, hem de görüntülü olarak, erişme imkanı bulunan bu telefonlar şimdilik geldiğimiz son nokta.

Bonus: Su altında müzik çalan walkman
sualtı walkman
Gelecekte yeni bir evre olur mu bilinmez ama, müziği gittiğimiz her yere götürme olayına artık su altı da dahil.

No comments

Leave a reply