TÜRKİYE ALTERNATİF MÜZİK SAHNESİNDEN 10 YILI DEVİREN 10 ALBÜM

0 Posted by - 10 June 2015 - LİSTE

90’lı yıllarda pop Türkiye’de nasıl verimli bir dönem yaşadıysa, 2000’lerin başında da rock ve alternatif müzikler adına benzer bir dönem geçirdik aslında. Bugün onlarca yerli gruptan, farklı sesten bahsediyorsak o yılların ve o müzisyenlerin hakkını teslim etmek gerek. Şöyle bir geri dönüp bakınca, bundan 10 yıl önce 2005 yılında öyle güzel albümler yayınlanmış ki, Hayko Cepkin’in ilk albümünden tutun, Replikas’ın muazzam “Avaz”ına kadar harika işler hepsi.

Replikas – “Avaz”
avaz
Replikas’ın üçüncü stüdyo albümü “Avaz”, seslerini Amerika menşeli radyolara kadar duyurmalarını sağladı. Bizim coğrafyanın seslerini deneysel rock ve krautrock estetiği ile bir araya getiren grup, bu albümde Wharton Tiers ile çalışmıştı. Tiers, Dinosaur Jr.’dan tutun Sonic Youth’a birçok efsane müzisyen ve gruba prodüktörlük etmiş bir isim.

Vega – “Hafif Müzik”
vega-hafif_muzik
Vega’nın Sony Music/GRGDN ortaklığıyla yayınlanan üçüncü stüdyo albümü. GRGDN’ın Manga, Gripin ve Emre Aydın ile alternatif müzik piyasasını salladığı günlerde etiketini yapıştırdığı en iyi albüm. “K9” ile açılan albümün ıskası yok; “Elimde Değil”, “Mendil” ve “Uçlar Kırık” gibi baladlar, “Serzenişte” ve albümüe adını veren “Hafif Müzik” gibi hitler albümün köşe taşları.

Kurban – “İnsanlar”
kurban insanlar
Kurban’ın ilk albümünün yeri her zaman ayrıdır birçokları için. Aynı tayfanın üçüncü albüme de benzer duygular beslediğini tahmin ediyoruz. 14 şarkıdan oluşan bu albüm Pasaj Müzik etiketi yaşıyordu. Deniz Yılmaz’ın Anadolu rock ekolüne sadık söz ve şarkı yazarlığının doruk noktalarından biri.

Hayko Cepkin – “Sakin Olmam Lazım”
Hayko_cepkin_sakin_olmam_lazım
Hayko Cepkin bu çizgiyi hiç bozmasaydı, bu kadar ünlü olamayacaktı belki ama yerli underground’un saygı duyulan isimlerinden biri olacağı kesin. Belki yurt dışına bile açılırdı… Keşke albümün adına sadık kalıp, sakin davansaydı ve müziğini sertleştirmeseydi.

Baba Zula – “Duble Oryantal”
Duble-Oryantal-cover
Baba Zula’nın dördüncü stüdyo albümü olan “Duble Oryantal” Doublemoon etiketiyle yayınlanmıştı ve Neil Fraser imzası taşıyan ikinci işleriydi. “Özgür Ruh”, “İstanbul Çocukları”, “Bir Sana Bir de Bana” ve “Pırasa” gibi çok sevilen Baba Zula şarkıları bu albümdeydi.

Sagopa Kajmer – “Romantizma”
,
Kimilerine göre Sagopa Kajmer’in en iyi albümü. “Pesimist’in Gözyaşları”ndan sonra gelen bu albüm, Sagopa’nın melankolik sözler yazıp bu ruhu yansıtacak nitelikte beat’ler hazırladığı son çalışması.

Redd – “50/50”
redd 5050
Türkiye’de mor ve ötesi’nden sonra popülerlik katsayısı en yüksek indie-rock topluluğu Redd, debut albümünü 2005 yılının ilk günü yayınladı. “50/50” isimli bu albümdeki “Mutlu Olmak İçin” ve “Öperler” gibi şarkılar gruba bu popülerliği getiren işler. Hüsnü Şenlendirici’nin de bir şarkıda eşlik ettiği albümden yayınlanan tüm klipler Mete Özgencil tarafından Amerika’da çekilmişti.

Duman – “Seni Kendime Sakladım”
duman seni kendime sakladım
2003 yılında Amerika resmen Irak’a girmiş, Türkiye tezkereyi konuşmuş ve şükür ki kabul etmemişti. Bundan iki yıl sonra George W. Bush’un neo-liberal politikalarının vahşeti iyice ayyuka çıkmışken geldi bu Duman albümü. Açılış şarkısı “Özgürlüğün Ülkesi” idi.

Aylin Aslım – “Gülyabani”
aylin aslim gülyabani
Aylin Aslım, elektronika sularında gezen 2001 çıkışlı ilk albümü “Gelgit” ile epey sükse yapmıştı. “Senin Gibi”, “Zor Günler (Umudum Var)” ve “4 Gün 4 Gece” gibi üç hit çıkmıştı o albümden. Beklentimiz epey yüksetti ikinci albüm için ve 2005’te “Gülyabani” geldi. Albüme adını veren şarkı “Gülyabani” ve “Ben Kalender Meşrebim” uyarlaması popüler oldu, ama “Böyledir Bu İşler” ve “Ahh”ın yeri bizde daha ayrı.

Athena – “Athena”
athena
Gökhan ve Hakan Özoğuz kardeşlerin davulda Burak Gürpınar, bas gitarda Ozan Musluoğlu ile çaldığı, en sıkı dönemiydi o yıllar. Kendi adlarını taşıyan bu albüm de o kadronun elinden çıkmış zımba gibi bir albüm.

Yakup – “Şunu Bunu”
yakup sunu bunu
Yakup Trana, Duman ekibinin eski arkadaşı olarak bitmişti bir anda televizyon ve radyolarda. Kaan Tangöze’nin Seattle’a birlikte gittiği, Mad Madame’da çaldığı arkadaşıydı. İlk albümü “Şunu Bunu” da 10 yılı devirenlerden. Hakkı pek verilmedi bu albümün.

*Sanatçı/albüm ismine tıklayarak Spotify veya YouTube aracılığıyla albümlerin tamamını dinleyebilirsiniz.

**Fotoğraf: Ali Teker

2 Comments

  • 11:14 10 June 2015 - 20:14 Reply

    Alternatif sayılmıyor olabilir ama Şebnem Ferah’ın beşinci albümü “Can Kırıkları” da 10. yaşını kutluyor bu sene. Müziğindeki sertliği ilk iki kayıttan sonra böylesi açığa çıkarmamıştı. Ozanlığı da yabana atılacak cinsten değildi bu albümünde.

  • uğur 26 June 2015 - 09:32 Reply

    Vega sağolsun siteye isim babalığı yapmıs.

  • Leave a reply