TÜRKİYE’NİN EN İYİ KONSER SALONLARI

0 Posted by - 28 January 2015 - LİSTE

Cemal Reşit Rey Konser Salonu (İstanbul)
Türk Beşleri olarak anılan grubun üyesi Cemal Reşit Rey’in adını taşıyan salon, 1989’da altı konserlik bir seri ile kapılarını açtı. Şimdiye dek İdil Biret’ten Neşet Ertaş’a, Al di Meola’dan Viyana Senfoni orkestrasına birçok konsere ev sahipliği yaptı.

cemal resit rey 2

cemal resit rey

cemal-resit-rey-konser-salonu

Zorlu Center PSM (İstanbul)
Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, müzikallerden dansa, klasik müzik konserlerinden
popüler müzik performanslarına birçok farklı organizasyonu gerçekleştirmek üzere kuruldu. Zengileştirilmiş akustiği ile Ana Tiyatro ve doğal akustiği ile Drama Sahnesi çağımızın tüm teknik imkanları kullanılarak tasarlandı.

zorlu center psm

zorlu zorlu

zorlu psm

İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (İzmir)
27 Aralık 2008’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle açılan merkez, Türkiye’nin en iyi salonlarından biri. Adını Cumhuriyet tarihinin ilk Devlet Sanatçısı Adnan Saygun’dan alan salon, konuk ettiği birçok klasik müzik ve caz müzisyeninin favori salonu.

aasm 2

aasm 3

aasm

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı (İstanbul)
Paolo Vietti-Violi, Şinasi Şahingiray ve Fazıl Aysu’nun tasarladığı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, 3 Haziran 1949’da Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası ile hizmete açıldı. Sarayın konserlere ev sahipliği eden Anadolu Auditorium sahnesi, Fazıl Say, David Helfgott, İdil Biret, Zülfü Livaneli gibi isimleri ağırladı.

lutfi kirdar

lütfi kırdar 23

lutfi kırdar

Volkswagen Arena (İstanbul)
Şehrin çiçeği burnunda salonu Volkswagen Arena, Uniq İstanbul’un bir parçası olarak faaliyete geçti. Şimdiye dek Morrissey, Jack White ve Bob Dylan gibi ağır topları ağırladı. Üstelik kapılarını sadece konser için açmıyor, moda şovlarından gala yemeklerine, şirket etkinliklerinden ödül seremonilerine farklı organizasyonlar için elverişli.

volkswagen arena

volkswagen arena a

Aya İrini Kilisesi (İstanbul)
Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda bulunan ve İstanbul’da camiiye dönüştürülmeyen en büyük Bizans kilisesi olan Aya İrini, 4. yüzyılda inşa edildi. Kilise, hem konser salonu olarak hem de çeşitli organizasyonlar için kullanılıyor.

aya irini 3

aya irini dis

aya irrini

Ankara Opera Sahnesi (Ankara)
Ankara Opera Sahnesi, Büyük Tiyatro, 1933’te sergi sarayı olarak inşa edildi. 1948’de Alman mimar Paul Bonatz’ın tasarım ile opera binası haline dönüştürüldü. 2 Nisan 1948’de Cemal Reşit Rey’in “Birinci Senfoni”si, Ulvi Cemal Erkin’in “Keman Konçertosu”’su ve Necil Kazım Akses’in eseri “Ballad” ilk kez sahneye taşındı. Ahmed Adnan Saygun’un üç perdelik “Kerem” Operasının birinci perdesinin birinci sahnesinin dünya prömiyeri yapılmıştı. “Kerem” büyük opera türünde yazılan ilk ulusal opera olarak tarihe geçti.

ankar aopera

AnkaraStateOpera2

Bilkent Konser Salonu (Ankara)
Bilkent Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi binasında bulunan salon, 15 Ekim 1994 tarihinde kapılarını açtı. Salonun akustik danışmanlığını Finli mimar Matti Heikkinen yaptı.

bilkent

bilkent 2

bilkent 3

Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezi (Albert Long Hall) (İstanbul)
6000 nefesli çalgı kapasitesiyle Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezi Albert Long Hall, en güzel üniversite salonlarından birisi. Salon şimdiye dek klasik müzik konserlerine ve dans gösterilerine ev sahipliği yaptı.

bogazici

bogazicii

bogaziciiii

Süreyya Operası (İstanbul)
27 Ekim 2007’de opera ve klasik müzik konserleri için kapılarını açan Süreyya Operası, Kadıköy’de 80 yıllık Süreyya Binası’nda ikamet ediyor.

süreyya opera

sureyya operasi 2222

sureyya operasi

Ülker Sports Arena (İstanbul)
Ataşehir’de bulunan 15.000 kişi kapasiteli arena, Fenerbahçe Ülker’in maçlarına evsahipliği ettiği gibi, konser ve organizasyonlar için de kapılarını açıyor.

ulker

ullker

AÇIKHAVA SAHNELERİ

Gümüşlük Antik Taş Ocağı (Bodrum)

gumusluk tas ocagi

Efes Antik Tiyatro (İzmir)

efes antik

Aspendos (Antalya)

aspendos

Rumeli Hisarı (İstanbul)

rumeli hisari

Yedikule Zindanları (İstanbul)

yedikul

Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi (İstanbul)

cemil topuzlu

No comments

Leave a reply