YILIN EN İYİ 10 ALBÜMÜ – 6 // KONTRA PLAK’IN LİSTESİ

0 Posted by - 29 December 2014 - LİSTE

Beyoğlu’nda Tomtom Mahallesi’nde ikamet eden Kontra Plak‘a göre yılın en iyi 10 albümü:

kontra

“Ghettoville” – Actress
Adeta terk edilmiş alanların, metruk binaların, şehrin periferilerindeki ıssız ve tekinsiz yerlerin yepyeni bir müzikal dilden çıkan yansımalarını içeren karanlık, zorlayıcı ve sarsıcı bir albüm.

“To Be Kind” – Swans
Adım adım inşa ettikleri ses duvarları karşısında etkilenmemek mümkün değil. Swans; gürültü estetiğinin, sert gitarların ve karizmatik bir vokalin yarattığı halüsinatif atmosferde tıkır tıkır işleyen ve baş döndüren bir sinerji formülü.

“Sleepygirls” – Yagya
Baştan sona su gibi akıp giden ve adeta minimal / dub techno nasıl yapılır konulu derslerde okutulabilecek denli kuvvetli, melodik açıdan zengin ve duyulara da dokunmayı ihmal etmeyen müthiş bir albüm.

“Divide And Exit” – Sleaford Mods
Her kulak kabartışımızda mizahı ve keyifli melodileriyle bütünleştirdiği eleştirel yaklaşımıyla bizi yerimizde oynatmayı başaran, yılın en dinamik, güncel ve heyecanlı tınlayan işlerinden biri.

sleaford mods mods

“Being Human Being” – Erik Truffaz & Murcof
Murcof’un adeta içimize işleyen naif ve minimal ses kurguları, Truffaz’ın başka bir evrenden üflediği sarmalayıcı melodilerle kucaklaşarak tadına doyulmaz bir ambiyans yaratıyor.

“Clark” – Clark
Yılın en zengin içerikli, daldan dala maharetle sıçrayan, bol katmanlı elektronik işlerinden biri. Her dinlemede farklı bir parçasına ayılıp bayıldığımız üst kalite bir prodüksiyon. Clark’sa, at sepete!

“ABC” – Kreidler / “Automat” – Automat
Yıl boyunca biri bize hep diğerini çağrıştıran iki nefis albüm. Kreidler 90’lardan bu yana aktif, Automat ise veteran isimlerin oluşturduğu yepyeni bir proje grubu. Biraz krautrock, biraz post rock, biraz synth, biraz vokal derken ortaya çıkarılan iki harika karışım.

“Syro” – Aphex Twin
Syro, Aphex Twin diskografyasında bambaşka bir dil yaratan bir başyapıt değil, ama Aphex Twin parçalarını biraz zamana yayarak, hazmederek ve hatmederek dinlemek gerekli. İlk baştaki bir kıvılcım zaman geçtikçe harlanıp, bambaşka lezzetler sunan kor bir ateş haline gelebiliyor.

aphex twin

“Benji” – Sun Kil Moon
Bu yılın anti-depresanı, pasiflorası, nabız düşürücüsü, şarap açtırıcısı, kitap okutucusu, camdaki buğuyu silip ufukta hayallere daldırıcısı, iyinin iyisi.

“Singles” – Future Islands
Çok çaldık, çok dans ettik, buralara kadar geldi, seyrettik, çok da beğendik. Samuel Herring’in büyüsüne kapıldığımız sahne performansının ve benzersiz vokalinin hafif torpiliyle şimdi de ilk 10’umuzda.

No comments

Leave a reply