YUNANİSTAN’DAN ÇIKAN TEK GÜZEL ŞEY SYRIZA DEĞİL!

3 Posted by - 03 March 2015 - LİSTE, ÖNERİ

Radikal sol koalisyon, yani SYRIZA, Yunanistan’da iktidara geldi, biz de dahil dünyanın farklı ülkelerinde bir bayram havası estirdi. Demokrasi sevdalıları keyfe geldi, sosyalistler neden olmasın dedi, kimisi biraz da haklı olarak biz niye/neye seviniyoruz ki dedi, yandaş her zaman olduğu gibi Erdoğan’a paye çıkardı ve “Çipras onu örnek aldı” dedi. En güzelini seçimi kazanan Çipras yaptı, zaferini The Clash’in “Rock The Casbah”ı ile kutladı.

Çipras, bizim gibi toplumlara umut olmak bir yana, verdiği sözlerin arkasında durabilecek mi bilemiyoruz ama “Rock The Casbah” ile seçim zaferi kutlamanın çok cool bir şey olduğu ve buna tanıklık etmenin insanı keyiflendirip gaza getirdiği bir gerçek.

Tüm bu siyasi gelişmeler bir yana Yunanistan’dan çıkan ve gaza getiren tek şey Çipras ve SYRIZA değil. Alternatif müzik dünyası da oldukça hareketli. Özellikle psikedelik etkili rock müzik örnekleri bi’ hayli revaçta. Psyche’cıların yanı sıra başarılı indie-pop örnekleri ve synth’in başrolde olduğu dans müziği ve endüstriyel müzik örnekleri de mevcut. Ne demişler, komşuda pişer bize de düşer. İşte Yunanistan alternatif sahnesinden dikkatimizi çeken birkaç isim:

Acid Baby Jesus
Müzikleri 60’ların sonuna, psych-rock’ın şaşalı günlerine ışınlıyor sizi. Efektli vokaller, garaj-rock vari gitar riffleri ve tuşlu çalgılarla icra edilen psikedelik melodiler. Şimdiye dek iki uzunçalar yayınladılar. İkisi de Slovenly Records etiketi taşıyor ve Bandcamp, Spotify gibi çevrimiçi mecralardan dinlenebiliyor.

ΣTELLA
Atina Güzel Sanatlar Okulu mezunu Stella Chronopoulou’nun projesi ΣTELLA, Yunanistan alternatif popu adına son zamanlarda çıkmış en iyi şeylerden biri. Daha önce Fever Kids ve CHEST gibi grupların kurucu kadrosunda yer alan Stella, solo projesinin ilk kaydını 2012 yılında yayınladı. “Keep Me Naked” isimli bu EP’nin ardından Inner Ear Records ile anlaştı ve geçtiğimiz yıl bir uzunçalar yayınladı.

Mechanimal
2011 yılında müzik yapmaya başlayan Mechanimal, Yunan post punk’ının öncü isimlerinden Giannis Papaioannou’nun grubu. Geçtiğimiz yıl “Secret Science” isimli bir albüm yayınlayan grup, müziğini ‘drone’n roll’ olarak tanımlıyor.

Baby Guru
Baby Guru için yeni akım Yunan müziğinin kendilerinden en çok bahsettiren ekibi denebilir. Psikedelik sesleri seven ve o seslerden beslenerek pop ve elektronika sularında dolanan grup, üç çocukluk arkadaşının projesi olarak 2009 yılında kurulmuş. Grubun solisti Prins Obi, kendi solo işleriyle de bir süredir alternatif müzik sahnesini işgal etmekte.

Sillyboy
Grubun asıl çocuğu Sillyboy basları çalıyor, vokal yapıyor. Giannikios Manolis ise ona davul ve sampler ile destek çıkıyor. İkili müziğini retro-pop olarak tanımlamış. Adına ne derseniz deyin, şu bir gerçek; bas yürüyüşlerinin şekillendirdiği Sillyboy groove’u insanı anında himayesi altına alıyor.

A Victim of Society
A Victim of Society’nin yeri ayrı. Çünkü Yunan alternatif müziğine merak salmamızı sağlayan grup onlar. İlk onlarla tanışmıştık. Grup soundcloud üzerinden birtakım kayıtlar yayınladıktan sonra geçtiğimiz yıl ilk albümünü yayınladı. Bir de Gil Scott-Heron (Revoulution Will Not Be Televised) yorumları var ki, tadından yenmiyor.

1000mods
Psikedelik stoner rock grubu 1000mods, 2007 yılından beri birlikte ve ilk EP’lerini 2009’da yayınladılar. 1000mods’un “Super Van Vacation” isimli ilk uzunçaları plak formatında satışa sunuldu. Grup son olarak geçtiğimiz yıl “Vultures” isimli bir albüm yayınladı ve The Lab Records etiketiyle tıpkı selefi gibi plak formatında basıldı.

Gioumourtzina
Gioumourtzina, Selanikli bir elektronika ikilisi. Grubun müziği karanlık tınlıyor ve post-punk köklerinden besleniyor. Davulda Niko Xant ve geri kalan birçok şeyde (synth, drum machine, vokal) Neiro Anesti’den oluşan gruba sahnede gitarıyla Alex ve görselleriyle Aggelo Gronta eşlik ediyor.

Afformance
Afformance, gitar temelli müzik yapan ve farklı türlerden beslenmeyi seven bir ekip. Facebook’a bakılırsa CV, Costas, Dennis, John ve Nikos isimli beş elemandan oluşan grup, müziğini post-rock ve deneysel olarak tanımlamayı uygun görüyor.

Kooba Tercu
Johnny Tercu ve tayfası, Kooba Tercu, listenin en gürültülü ekibi. Grup geçtiğimiz ocak ayında ilk albümünü Bandcamp üzerinden yayınladı. Sludge yakıştırması yapabileceğimiz Kooba Tercu’nun müziğinin matematiksel olduğu aşikar, psikedelik etki onlara da inceden sirayet etmiş.

Chickn
Yunanistan bağımsız müzik sahnesinin aktif ekiplerinden biri de Chickn. Grup krautrock etkili müziğini kendi imkanları ile üretiyor ve sosyal mecralar üzerinden yayınlıyor. Sahnede görsel dile de önem veren ve iki ayrı visual sanatçısı ile çalışan ekip, Yunanistan bağımsız sahnesinin sık konser veren ve sevilen ekiplerinden.

No comments

Leave a reply