Bu plakları bulursanız alın

12 Posted by - 20 November 2016 - ÖNERİ

“İleri Fantezi” – Levni & Sloth Pallas (Tektosag): Düşünce dünyalarını tarif eden isimler arasında Terje Rypdal, Louise CK, Kudsi Ergüner ve Caetano Veloso’yu aynı anda barındırabilen müzik sahnemizin ender isimlerinden Levni & Sloth Pallace’ın EP albümü 2015 tarihli. Hiphop, fantezi, melodiler, derin boşluklarla anlamlanan kuvvetli baslar. Müziklerini bu sözcüklerle tarif etmişlerdi. 300 adet basılan plağın kapağı (kapakları) Levni’nin ressam babası Kemal Seyhan tarafından tahta baskı ve serigrafi yönetimiyle elle boyanarak hazırlandı.

i%cc%87leri-fantezi-levni-sloth-pallas

“Kamlama” – Kes (LIN Records): Cenk Turanlı, Mehmet Demirdelen, Emre Kula’dan ibaret Kes’in 2015 tarihli “Kamlama” adlı albümünü alternatif klasiklerimiz arasına girmiş kabul ediyorum. Bu albüm bir süre önce LIN Records altında plak formatında basıldı. 2014 yılında Maslak 1024 stüdyosunda canlı olarak kaydedilen albüm, plak için yeniden mastering’den geçirildi.

kes-kamlama

“Grup Ses Presents Alliance” – Grup Ses (Besides Records): Ağaçkakan, Stormtrap Asifeh, Biblo, Elektro Hafız gibi geniş ve renkli bir katılımcı listesi mevcut. Albümü Besides Records, hiphop vuruşları, bass ve saykodelik Türk müziği diye nitelemiş. Katılmamak elde mi? İllüstrasyon sanatçısı Bora Başkan’ın hazırladığı albüm kapağı başlı başına sanat eseri.

grup-ses-presents-alliance

“Kime Ne?” – İnsanlar (Abooov): “Kime Ne?” aslında belli çevrelerde hayli ünlü olan bir parça (Ricardo Villalobos’un 16 dakikalık remix’ini de bir ara YouTube’dan dinleyin). Çıkalı birkaç yıl olmasına rağmen klasik kabul ediliyor bu plak. Barış K., Cem Yıldız ve Alican Tezer’in başını çektiği proje pek çok uluslararası festivalde de yer buldu kendine. Kontraplak’tan Okan Aydın “Yerli etiketi taşıyan en global elektronik müzik çalışması demek mümkün” diyor albümle ilgili. 25 dakikayı bulan bu canlı set kaydının plağını bulursanız hemen alın.

insanlar_kime-ne-lp

“Sömestr” – Ayyuka (Shalgam Records): Ayyuka’nın, Türkiye’de müzik yapan herkesin kafasında yer alan doğu-batı, yerli-yabancı gibi ayrımlara, ikiliklere getirdiği son derece kendine has ve zihin açıcı bir yorum bu enstrümantal albüm. Alican Tezer bu albüm için “Öylesine kaydettik, kapak fotoğrafı da öylesine” demiş bir röportajda.

ayyuka_so%cc%88mestr

(Not: Plakların devamı gelecek, bunu bir serinin ilk postası kabul edin. Yazıdaki değerli katkılarından dolayı Okan Aydın ve Mete Avunduk’a teşekkürler.)

No comments

Leave a reply