Bunları Shazam’lamışım!

0 Posted by - 30 January 2019 - ÖNERİ

“Tephra” – Fear of Men

Sokağın köşesindeki Pret a Manger’den sandviç ve kahve alıyordum. Şarkı tanıdık bir shoegaze albümünden fırlamış gibiydi. Elimdekileri aceleyle tezgaha bırakıp Shazam’ı açtım. Son anda yakaladım. Brighton’lı Fear Of Men’le böyle tanıştım. Sadace 1160 kez Shazam’lanmış.

“Yesterday” – Swim Mountain

Gitar riff’lerini seven biriyseniz ve kulağınız sıradışı bir şey yakaladıysa bunu asla unutmazsınız. Radyo kanallarını karıştırırken “a ben bunu biliyordum” la başlayan düşünceler silsilesi Shazam’la bitti.

“Best of My Love” – Emotions

Varşova’da yazın sonlarına doğru Plac Zbawiciela civarındaki bir kafede duyduğum bu soul şarkıyı o kadar beğendim ki elimi telefona atmadan yapamadım. 1977 tarihli Emotions albümü “Rejoice”un açılış şarkısı. Funk’ı sevmek için yeni bir neden.

“Diamonds and Pearls” – Marcin Wasilevski Trio

Yer gene Varşova. İkinci adresim gibi olan Plaz Grzybowski’deki Charlotte Menora’da duydum ve Shazam’ladım. Sanırım rastladığım en çeşitli müzik çalan yerlerden biriydi Charlotte.

“Break My Stride” – Matthew Wilder

Dünyanın neresinde olursanız olun, bir yabancı olarak taksiye biniyorsanız illa bir kazık geliyor. Varşova’dan duraktan binmeme rağmen yedim kazığı. Varşova’nın TEM’inden dolaşarak. Ama geriye bu Shazam kaldı işte. Yaşasın 80’ler. Neşesi yeter.

Mehmet Tez

No comments

Leave a reply