5 SORU 5 CEVAP // BARIŞTIK MI

0 Posted by - 12 November 2014 - 5 SORU 5 CEVAP, RÖPORTAJ

2011 yılında Roxy Müzik Günleri’nde aldığı birincilikle adını duyuran Barış Demirel (aka Barıştık Mı), ilk uzunçalarını pek yakında yayınlamaya hazırlanıyor. Trompetinden Anadolu’ya ait sesler üflemeyi seven, o sesleri rock müzik meşrebiyle harmanlayan Barış, şimdiye kadar bir EP yayımladı. Barış Demirel’in We Play etiketiyle yayımlanacak ilk albümü, “O.Y.D.H.O.G.Y.” isimli EP’de yer almamış 6 adet Barıştık Mı şarkısı içerecek.Nasıl başladı Barıştık mı?
2011’de “Barıştık Mı“ mahlası ile Roxy Müzik Günleri’ne katıldım. Birincilik ödülünü aldıktan sonra solo projemi devam ettirmeye karar verdim.

İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?
Roxy’deydi. Benim bestelerimden çalmıştık. Yarışmacılar, eş-dost, jüri ve merak edenlerin olduğu bir akşamdı. En nihayetinde bir konser organizasyonu değildi, 3-4 şarkı çalıp iniyordun.

Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Serge Gainsbourg hayranıyım. Büyük idol. Sadece sanatçı yönüyle değil, söyledikleri, skandalları ve başardıklarıyla da beni etkilemiş birisi. Serseri babamız…
“Betty Blue” en sevdiğim yabancı filmdir herhalde… Türk yapım olarak da Muhsin Bey’i tek geçerim. Onun dışında 80’ler ve 90ların başındaki Türk filmlerinden pek çok sevdiğim film var. “Düş Gezginleri”, “Teyzem”, “Gece Melek ve Bizim Çocuklar”, “Züğürt Ağa”, “Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni”, “Gölge Oyunu”, “Asiye Nasıl Kurtulur”, “Uçurtmayı Vurmasınlar”… (Yahu, çoğu Yavuz Turgul ve Atıf Yılmaz filmi çıktı söylediklerimin.)
Philippe Djian’ın kitaplarını çok severim. Son yıllarda yeni dönem Türk yazarlarını da takip ediyorum… Alper Canıgüz, Murat Menteş, Emrah Serbes vb…
Albümleri ise şöyle sıralayabilirim: Miles Davis – “Kind Of Blue”, Serge Gainsbourg – “Histoire de Melody Nelson”, Arve Henriksen – “Cartography”, Erol Pekcan, Tuna Ötenel ve Kudret Öztoprak – “Jazz Semai”, Bohren Der Club Of Gore – “Black Earth”, Pearl Jam – “Ten”, My Bloody Valentine – “Loveless”, Özdemir Erdoğan – “Canım Seninle Olmak İstiyor”, Cure – “Disintegration”, 21. Peron – “21. Peron”.

Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?
Trompet odaklı bir müzik. Geleneksel Orta Doğu ve Türk müziğindeki makamların yanı sıra caz, ambient, rock, shoegaze, avant-garde, gainsbarre seslerinden etkilendim. Kendime trompet üzerinde bir üslup yaratmaya çalışıyorum ve bu üslupla çıktığım arayışlar içinde performanslar, kayıtlar yapıyorum… Yeni albümümün çıkmasını bekliyorum. Bi’ peydahlayamadık, çok uzadı ama az kaldı.

Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Genelde aynı şeyleri döndürüyorum. Onun dışında Soundcloud’dan takip ettiklerim var, radyo dinliyorum vb. Ama çok özel bir arkadaşım var, ondan bahsedebilirim. Taner Yücel. Soundcloud’da mutlaka takip edilesi… Yeteneği ve vizyonu o kadar geniş bir adam ki… Son olarak, sevgilisi için “Roses For Lovely Lucifer” adlı bir parça yaptı. Günde en az 7-8 kez dinliyorum. Onun dışında Kutu, Hedonutopia, Balina gibi proje ve grupları da tavsiye ederim. Canlı dinlenince leziz oluyor. Soundtrack’e gelince, her kulaklık takıp evden Bahariye’ye yürüdüğümde çalan ne varsa soundtrack oluyor zaten.

1 Comment

  • BARIŞ DEMİREL A.K.A. BARIŞTIK MI’NIN YENİ ALBÜMÜ “TEAR” GELDİ | Hafif Müzik 19 January 2015 - 09:02 Reply

    […] >>> Barış Demirel ile gerçekleştirdiğimiz 5 Soru 5 Cevap burada >>> […]

  • Leave a reply