5 SORU 5 CEVAP // LA DEE EDA

1 Posted by - 01 April 2015 - 5 SORU 5 CEVAP, RÖPORTAJ

La Dee Eda isimli projesi ile bir süredir alternatif müzik sahnemizi işgal eden Eda Köyağasıoğlu, sorularımızı yanıtladı.
Geçtiğimiz yıl nisan ayında ilk teklisi “Blackbird“ü çevrimiçi mecralar üzerinden yayınlayan müzisyen, caz köklerinden beslenen ve indie-pop ile çevrelenen işler veriyor. Şahsi çalışmalarının yanı sıra, müzisyen dostlarına eşlik ederken de görüyoruz onu. Son olarak, Mind Shifters’ın yeni EP’si “Welcome”da “Everything is Dream” isimli şarkıda duyduk sesini. La Dee Eda’nın beste, düzenleme ve prodüksiyon süreçleri ise tamamen Eda’nın kendi elinden çıkıyor.

>>>Müzikle ilişkin nasıl başladı?
İki buçuk oktavlık bir klavyenin demolarını kendi kendime kopyalayarak. Piyano dersleri, kulak eğitimi konservatuvar, yüksek lisans derken çocukken bu yaptıklarımın çok da alışılagelmiş bir oyun ve kısa bir heves olmadığını görmüş olduk.

>>>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?
Konservatuvarda birlikte çaldığım oda müziği grubumla idi. İlk nerede konser verdiğimizi tam hatırlamıyorum. Bir okulda ya da açılışta idi. Jacques Ibert, Mozart, Telemann çalmış olabiliriz muhtemelen.
La Dee Eda adı altında ilk olarak Sofar İstanbulda çaldım. İki konser birbirinden çok farklıydı tabii ama işin ilginç yanı Sofar daha sessiz ve ciddi bir konser ortamıydı.

>>>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Tori Amos “From The Choirgirl Hotel” hayatımdaki en efektif albümlerden biridir. Sonra Chopin polonez ve noktürnleri, Anne Rice’ın romanlarının postmodern romantizmi, Attila İlhan’ın şiirlerinden etkilendim.
Filmlere gelince bizi biz yapan flashback’leri, kararları anlatan bir üçlü var sevdiğim; “Perks Of Being a Wallflower”, “Disconnect”, “Mysterious Skin”. Hayatın düğümler ve çözümlerden ileri geldiğini düşünüyorum.

>>>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsınız?
Modern zaman piyano hikayeleri. Form olarak caza değinen, organik, armoni içinde tüneller ve köprüleri olan, bağımsız bir müzik.
Kendi başıma ve başkaları ile beraber yazdığım şarkılarda genetik bir bağ olmasına rağmen sonuçları çok farklı. Bu yüzden dinleyin, takip edin, konserlere gelin en güzeli.

>>>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Bu aralar Rae Morris hoşuma gidiyor. Susanne Sundfor’un soft hali gibi ki kendisine bayılırım. Şarkı Mew “Water Slides”. Zaten Mew çok severim, bu albüm de yine epey iyi olacak gibi görünüyor.

No comments

Leave a reply