5 SORU 5 CEVAP // ON YOUR HORIZON

0 Posted by - 25 March 2015 - 5 SORU 5 CEVAP, RÖPORTAJ

On Your Horizon, 2010’lu yılların başından bu yana aktif olarak müzik yapan bir post rock topluluğu. Gitar ve vokalde Rammy Roo, bas gitarda Tuğrul Gültepe, davulda Ender Akgün ve çelloda Yasemin Özler’den kurulu olan grup, önümüzdeki nisan ayında yeni bir EP yayınlamaya hazırlanıyor. Müzik Hayvanı etiketiyle yayınlanacak olan bu kısaçalardan ilk olarak “The Walk/Nuclei” isimli şarkı klibiyle birlikte teşrif etti.

>>>Nasıl tanıştınız?


Eskişehir’de, stüdyolardan, myspace’ten, çay içerek. Sonra İstanbul’a gelince Yasemin’le çalmaya başladık. H!TCTU, Nada ve Puka’dan tanıyorduk, biliyorduk zaten. Kilisede de ayinle gruba aldık.


>>>İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?


Ankara, ODTÜ Rock Şenliği. İlk kayıtlarımızdan çaldık, kendi parçalarımızdı . Haddinden fazla gergindik tabii. Galiba dinleyici için güzel, bizim için biraz şuursuz geçen bir konserdi. Geri dönüp baktığımızda en çok keyif aldığımız konserlerden biri olması ayrı tabii.

>>>Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Albümlerden başlayalım. Yo La Tengo’nun “The Sounds of The Sounds of Science” albümüne borçluyuz belki de grubumuzun varlığını. Takip eden zamanlarda post-rock’ın paket yapılıp satılan gruplarından sıyrılıp da Talk Talk’un “Laughing Stock”unu yeniden keşfetmek bir başka dönüm noktasıydı. Mark Hollis, bir fikir adamı olarak da önemli yer tutmakta. Yine Blixa Bargeld ve mesela Einstürzende’nin “Jewels” albümü… Kafka, Leos Carax, Der Himmel Über Berlin, Carl Sagan, Slaughterhouse-Five diye gider bu liste…

>>>Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?


Dinleyicinin yaptığımız müzikle varlığını ve özgürlüğünü ilişkilendirebiliyor olması… İşe yarar olduğumuzu hissettirebilecek temel mevzu bu. Galiba sadece konserlerde, yine sadece seslerle anlatabileceğimiz bir durum.

>>>Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?


Beach House – “Bloom”, bütünlük ve sound / Hjaltalin – “Terminal”, çünkü “Feels Like Sugar”.

No comments

Leave a reply