5 Soru 5 Cevap // Önder Focan

0 Posted by - 08 September 2016 - 5 SORU 5 CEVAP, RÖPORTAJ

Türkiye caz gitarının öncü ve yetenekli isimlerinden Önder Focan, şehrin karakterli caz kulübü Nardis’in de sahibi aynı zamanda. Los Angeles’tan Ürdün’e dünyanın dört bir yanındaki caz festivallerinde müziğini dinleyiciye sunmuş olan Focan, ilk albümünü 1994 yılında “Jazz Guitar” adıyla yayınladı. Son kaydı ise 2002 tarihli Songbook.

Önder Focan, Şallıel Bros ile hayata geçirdiği Funkbook projesiyle 26 Ekim Çarşamba günü Gece Gezmesi etkinliği kapsamında sahnede olacak. 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında ertelenen Gece Gezmesi, Vodafone FreeZone desteğiyle 26 Ekim Çarşamba günü Kadıköy, Moda, Yeldeğirmeni rotasında yer alan çeşitli konser mekanları ve stüdyolarda gerçekleştirilecek. Önder Focan ve Şallıek Bros, saat 22:00’de Moda Sahnesi’nde, detaylı bilgi için festivalin web sitesine göz atabilirsiniz.

Önder Focan müziğe nasıl başladı? Şu sıralar neler dinliyor? Meraklısı için cevaplar aşağıda!

>>Müzikle ilişkiniz nasıl başladı?

Müzikle ilişkim çocuk yaşlarda başladı. Radyoda bol bol müzik dinliyordum. Ayrıca canlı müzik çalınan yerlere gittiğimizde sürekli orkestranın yanına gidip müzisyenleri yakından izliyordum. Daha sonra dokuz yaşımda mandolin dersi almaya başladım. Aynı zamanda melodika da çalıyordum.
 
>>İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?

İlk konserlerim ilkokul müsamereleriydi. Mandolin grubunda ve çok sesli koroda yer alıyordum. Gitarist olarak ilk konserlerim ise lise grubuyla okulda ve liseler arası orkestra yarışmalarındaki konserlerdi. İlk caz konserim ise Şan tiyatrosunda Emin Fındıkoğlu & Neşet Ruacan konserinin ön grubu olaraktı.
 
>>Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

En beğendiğim film, kitap, albüm sürekli değişiyor ve çeşitleniyor. Çok fazla film izliyorum ama şu anda ruh halimi veya hayat görüşümü en iyi anlatan film “Bridge of Spies” olabilir. Bu aralar Sabahattin Ali’nin kitaplarını okuyorum, bu değerli yazarı tekrar keşfetmekten çok mutluyum. Şu anda okumakta olduğum eseri “İçimizdeki Şeytan”. Ruh halimi en iyi anlatan albümler doğal olarak kendi albümlerimdir. Bu durumda son albümüm “Funkbook” diyebilirim.
 
>>Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?

Straight ahead jazz temelli, bebop dilini tercih eden, bestelerinde yaşamın büyük küçük demeden tat ve acılarını ilham edinen, gitar sound’u genelde yumuşak, ayrıca yerel müziklerin tavırlarını da duyabileceğiniz bir müzik.
 
>>Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

“So May It Secretly Begin”, Pat Metheny.

No comments

Leave a reply