AHMET ULUĞ İLE REGGAE ÜZERİNE

3 Posted by - 14 February 2015 - RÖPORTAJ

Babylon’un sunumuyla Love & Reggae konserleri Volkswagen Arena’da gerçekleşecek. Festival öncesinde Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ organizasyona ve reggae kültürüne dair sorularımızı yanıtladı.

love reggae

>>>Love & Reggae başlıklı bir organizasyon düzenliyorsunuz. Etkinlikten biraz bahsedebilir misiniz? Katılımcıları neler bekliyor?
Love & Reggae bizim için hayli önemli bir buluşma niteliğinde. Bundan tam 26 yıl önce ilk konserimiz Zoanet, yine bir reggae konseriydi. 14 Şubat’ta buna ithafen Babylon ahalisiyle buluşacağız. Fakat daha spesifik olmam gerekirse Jamaika’da 70’li ve 80’li yıllarda reggae ve dub konusunda en iyi üretimleri yapmış iki büyük ismi getiriyoruz; U-ROY ve Big Youth. Bu iki büyük ismin yanına Türkiye’de reggae ve dub adına en önemli gruplardan SATTAS da aramızda olacak. Onların bu kültürdeki yerini yadsıyamayız. Gerçekten bu müziğe ve kültüre gönülden bağlılar. Onlardan önce de lokal isimler sahne alacak. Uzun, mutlu, müzik ve birliktelik dolu bir gece olacak. Sevgililer Günü’nde gerçekleştirilen bu nitelikte ve çerçevede herhangi bir etkinlik daha yok. Sahne alacak isimlerin yaratacağı atmosferde bulunmak ve müziğe eşlik etmek isteyen arkadaşıyla, sevgilisiyle oraya gelen herkesle beraber tek bir felsefe altında birleşeceğiz.

>>>14 Şubat’ta düzenliyorsunuz bu etkinliği; birçok insanın anlam yüklediği önemli bir tarih. Günün ruhu ile reggae nerede kesişiyor?
Babylon’un ismi, temeli felsefesi reaggae kültürü üzerine kuruldu. Bu anlayış ve temelle 15 senedir dinleyiciye iyi müziği dinletmeye çalışan bir nevi müzik oluşumuyuz. 14 Şubat’ta da bu mirasa ve temele saygı duruşu niteliğinde bir etkinlikle bir araya geleceğiz. Reggae doğası ve çıkış noktası gereği sevginin, barışın, bir araya gelişin temelini simgeleyen bir müzik türü. Bizce bundan daha iyi fırsat olamaz diye düşündük. Volkswagen Arena’da etkinliğin Kasım sonunda gerçekleştirilmesi de ilk başta konuşuldu fakat daha sonra 14 Şubat’ta karar kılındı. Sonradan alınan bu karar, Sevgililer Günü’nde alışılagelmiş tüm klişelerden vazgeçip herkesin tek bir çatı altında toplanıp; sevgi, barış mesajı veren en iyi müzikle birleşmesine vesile oluyor. Reggae’nin benimsediği ve savunduğu evrensel barış ve sevgi mesajı bizce o gün sevgilisi olsun olmasın herkes için birleştirici ve bütünleştirici önem arz ediyor.

>>>Sevgililer Günü’nde neden ve niçin bir reggae etkinliğine katılmayı tercih etmeliyiz?
Sevgililer Günü tek kişiye yönelttiğiniz sevgi ve saygıyla ilgili bir gün. Reggae ise bu tek yönlü duruşa karşı tavır sergileyen herkesi birleştirmeyi, herkesi sevmeyi ve onlara saygı göstermeyi felsefesi olarak benimsemiş bir fikre dayanıyor. Böyle bir gece düzenlememizdeki başlıca sebeplerden bir tanesi reggae’yi bilsin bilmesin herkesi bir araya getirmek. Dolayısıyla bu tip konserlerde zaten doğası gereği genel bir mutluluk ve bütünlük havası oluşuyor. Pozitif bir atmosfer doğal olarak ortaya çıkıyor.

>>>Jamaika menşeli iki efsane isim U-Roy ve Big Youth’u konuk edeceksiniz. İkisi de reggae konusunda köklü isimler. Onları ağırlayacak olmak heyecanlandırıyor mu?
Tabii. Daha öncede belirttiğim gibi reggae zaten bizim için yeri değişmez bir öneme sahip. “Babylon Presents: Love & Reggae”de türün bu türün iki önemli ismini konuk edecek olmak çok heyecan verici. Özellikle U-ROY, Rastafarianizm’e yaptığı göndermelerle reggae’yi bir düşünce şekli olarak benimseyenler arasında efsane haline gelmiş bir isim. Onunla beraber dönemin vazgeçilmez deejay’lerinden Big Youth var. O da deejay’lik dediğimiz kavramın en değerli isimlerinden bir tanesi. Yaptığı parçalar halen birer reggae klasiği olarak kabul ediliyor. Tahmin edersiniz ki Babylon gibi kökleri reggae’ye dayanan, ona daima saygı gösteren bir camia olarak heyecanlanmamamız imkansız.

>>>Şirketinizin (Pozitif) adının da “Positive Vibration” isimli Bob Marley şarkısından geldiğini biliyoruz. Sizin için reggae, müzik ve kültür bağlamında, hangi noktada konumlanıyor?
Bizim kulübümüz, camiamız ve markamız rastafari inancında vadedilmiş ülke olan Zion’ın karşıtı, maddiyata, şekilciliğe, önyargı ve baskıya karşı duruş sergileyen kökenlerden alıyor ismini. Aynı Bob Marley ve reggae’yi yaşam felsefesi olarak özümsemiş, hayatında uygulayan isimler gibi barış ve özgürlük savunucusu bir felsefeyle hareket ediyoruz. Hem Babylon ekibi olarak hem de tüm Babylon dinleyicisi ve ahalisi olarak. Bu yüzden “Music is Love”, “Music is Respect”, “Music is Peace” gibi sloganları her yerde kullanıyoruz. Reggae dört başı mağrur bir müzik olmasının yanında çok sevdiğimiz, ondan da öte hissettiğimiz bir müzik ve kültür. Biz bu işe ilk adım attığımız yıllarda bir caza bir de reggae’ye bu kadar gönülden bağlıydık. Şirketi de bu fikirden yola çıkarak kurduk, ilk konserimiz Zoanet’i de bu heves ve heyecanla gerçekleştirmeyi başardık.

No comments

Leave a reply