RÖPORTAJ // FALSO: “MÜZİKTE HATA OLARAK ANILABİLECEK YANLIŞLIKLARIN ESTETİK KATABİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

0 Posted by - 22 April 2013 - RÖPORTAJ

Falso’yla tanışmadıysanız karşınıza çıkan ilk fırsatı kaçırmayın ve onlara kulak verin. Kaan Düzarat, Saruhan Batur ve Bora Yücel’den oluşan, elektro-akustik müzikal deneyimlerini paylaşan ekip, kısa bir süredir internet üzerinden kayıtlarını yayınlıyor.

Falso ile bizim ilk karşılaşmamız soundcloud üzerinden “Kafagit” isimli parçalarını dinleme ve “vay anasını bu neymiş” dememizle başladı. Ardından fenomen youtube videolarından birini alıntılayarak yarattıkları “Dedim belki bu bana geri döner”i dinledik ve grubun müptelası olma yolunda ikinci adımı attık. Elektronikadan dub’a çeşitli janralardan beslenen grubun müziğinde akustik enstrümanlar da kendine yer bulabiliyor. Grup, işbirliklerine de açık. Şimdiye kadar Hediye Güven ve Alev Lenz olmak üzere iki isime yaptıkları remix’ler mevcut. Birkaç haftadır döne döne dinlediğimiz şarkılarının damağımızda bıraktığı tadın etkisiyle onları canlı izleyebileceğimiz günü iple çekiyoruz. Yani anlayacağınız pek bi’ sevdik biz Falso’yu.

Falso nedir? Kaç kişiden oluşur? Nasıl meydana geldi?

Falso bundan 2 sene once Bilgi Universitesi Müzik Bölümü’ne devam eden 3 devamsız öğrencinin, değerli hoca Mike Nielsen’in dersini birlikte almalarıyla hayata geçti. Bir ödev için üçümüz bir grup olmuştuk, kafalar uydu ve devam ettik. Son 2 senede fırsat buldukça bir araya gelip doğaçlama kayıtlar aldık.

Falso grup müziğimi yapıyor yoksa üç kişinin kendi işlerini bir araya getiridiği bir proje mi?

Falso bazı önceden belirlenmiş seslerle, doğaçlama sırasında çıkan önceden belirlenmemiş sesleri bir araya getiriyor ve bu sesleri canlı işliyor. Anın getirdiği sesler, live processing, sample’lar ve loop’lar önemli yer taşıyor. Kesinlikle grup muziği yapıyoruz. Birbirimizle etkileşim içindeyiz. Parçaların ana fikirleri genelde doğaçlamalar sırasında çıkıyor. Kemik ekip 3 kişi ama konuk arkadaşlarımız da katılıyor bazen.

Falso’nun sözlükte ikinci manası nota yanlışığı ile alakalı bir müzik deyimi. İsimi seçerken etkisi oldu mu?

Evet. Üçümüz de muzik okumamıza rağmen işin teori kısmından sıyrılıp deneye ve denemeye daha fazla kafa yoranlardanız. Müziğimizin anlık fikirlerden gelişmesi de bu ismi seçmemizde rol oynadi. Müzikte hata olarak anılabilecek ‘yanlışlıkların’ muziğe estetik katabileceğine inanıyoruz.

Müziğinizde elektro-akustik bir durum sözkonusu mu, enstrüman da kullanıyor musunuz?

Drum machine, synthler, Rhodes, efekt prosesorleri gibi elektronikler kadar gitar, vurmalılar, çeşitli oyuncaklar gibi akustik aletler de kullanıyoruz. İnsan sesi ve sample’lar da önemli yer tutuyor. Elimizdeki aletleri işleyerek farklı tınılar oluşturmaya gayret ediyoruz.

Dub’dan elektronikaya geniş bir skaladan besleniyor değil mi Falso? Siz nasıl tanımlarsınız müziğinizi?

Aslında kendimizi tam anlamıyla tanımlayamadığımız için seviniyoruz ancak belirgin etkiler görmek de mümkün. Dediğiniz gibi Dub etkileri yoğunlukla görülüyor örneğin. Falso şimdiye kadar dinlediklerimizi içeren, ama bir o kadar da yeni bir şey bizim için.

Şu ana kadar Alen Lenz ve Hediye Güven’e remix’ler yaptınız. Falso bu tarz işbirliklerine devam edecek anlaşılan…

Parçaların altını üstüne getirmekten keyif alıyoruz. Seve seve…

Son olarak, Falso albüm yapacak mı, sahneye çıkacak mı?

Adı albüm olan bir şey yayınlanır mı ya da yayınlar mıyız bilmiyoruz ama bir araya gelip müzik üretmeye devam edeceğimiz kesin. İlk günden beri, stüdyoda bir araya geldiğimizde yaptıklarımızı dinleyici önünde de yapmayı ve canlı çalmayı çok istiyoruz.

No comments

Leave a reply