JACK WHITE’IN ÖN GRUBU UMUT ADAN: “AMERİKALI EKİP KONSERİ BENİM AÇMAM KONUSUNDA HEMFİKİR OLMUŞ.”

0 Posted by - 07 November 2014 - RÖPORTAJ

Jack White İstanbul konseri öncesinde sahneye çıkacak Umut Adan redbull.com.tr ‘ye konuştu. Adan müziğiyle ilgili soruları yanıtladı. Bunun yanısıra “Jack White’ın dünyanın farklı yerlerindeki birçok konserini Lucius grubu açıyor. Ancak Türkiye konserinde ön grup sizsiniz. Nasıl gerçekleşti bu?” sorusuna “Gönderilen isimler arasından bir tercih yapılmış ve Amerikalı ekip konseri benim açmam konusunda hemfikir olmuş” diye cevap verdi.

Röportajın kısa bir bölümü şöyle…

Neler yapıyorsun şu aralar?

2010 yılında İstanbul’a yeniden ayak bastığımdan bu yana iki adet 45’lik yayınladım. Şimdi üçüncü 45’liğimizi kaydetmek üzere tekrar stüdyo sürecine girdik. Muhtemelen ocak/şubat ayında kayıt süreci bitmiş olur. 2015 yılında yayınlamayı planladığımız uzunçalarımızdan önce bir ya da iki 45’lik yayınlamayı planlıyoruz.

Neden plak formatını tercih ediyorsun?

İki sebebi var. Birincisi, çalışmalarını zamana yaymak isteyen her müzisyenin, müzik tarihinin ilk büyük arşiv mekanizması olan plağa yatırım yapması gerekli. Kalıcı olmak istiyorsanız vinil baskıyı tercih etmelisiniz. İkincisi de ses faktörü. Yapılan çalışmanın pikaptan yayıldığını duymak ayrı bir zevk. CD dönemi dünyadan çok şey götürdü bu bakımdan.

Şu ana kadar iki 45’lik halinde dört şarkı yayınladınız. Sahnede neler çalıyorsunuz?

Sahnede benim şarkılarımı çalıyoruz. İlgi çeker veya çekmez endişesi taşımıyoruz. Karşımızdakiler bizim şarkılarımızı bilmese dahi biz o an yapabileceğimizin en iyisini gerçekleştirme arzusuyla çıkıyoruz sahneye. Her konserde lezzet olsun diye bir cover hazırlıyoruz. Cover’ların seçimini paranoyak bir detaycılıkla Grinderman, Love ya da The Wedding Present gibi isimlerden seçiyoruz.

*Röportajın tamamını şuradan okuyabilirsiniz.

No comments

Leave a reply