PAZAR RÖPORTAJI // Ziggy Marley babasını, kardeşlerini ve Afrika’yı anlatıyor

0 Posted by - 04 December 2011 - RÖPORTAJ

04mlpaz-bobmarley1

04mlpaz-bob2

Geçen hafta kendisiyle telefonda bir görüşme yaptım. Nedeni nasılı aşağıda. Pazar röportajı niyetine buyrunuz…

Marley Kardeşler Afrika’da. Discovery Channel’da Türkiye izleyicisiyle buluşan bu belgeselde Rohan, Robbie ve ağabeyleri Ziggy Marley, motora atlıyor ve babalarının “Africa Unite” isimli şarkısında bir gün birleşeceğini ümit ettiği kıtaya doğru yola koyuluyor. Müzik ve insanlar üzerinden Afrika’ya bir bakış atıp, babalarının yıllar önce geldiği kıtada neler görüp yaşadılarsa bu programda bulabileceğiz.
Ziggy Marley geçen hafta telefonun diğer ucunda, şahane Jamaika aksanı ve cool ses tonuyla bu yolculuğa neden nasıl çıktıklarını, neler hissettiklerini anlattı. En çok da babasından neler öğrendiğini anlattığı kısım ilgimi çekti…
Bob Marley hâlâ dünyanın en etkili isimlerinden. Müziğiyle, mirasıyla fikirleriyle… Bu vesileyle bir öneri: “Survival” albümünü koyun, bu röportajı öyle okuyun.

04mlpaz-bobmarley

(Marley ailesi 70’lerde Jamaika’da. Bob Marley, ülkesinin çalkantılı siyasi durumunu müziğine yansıtmış, barış ve kardeşliğe vurgu yapmıştı (Ziggy Marley ortada ayakta).Marley ailesi 70’lerde Jamaika’da. Bob Marley, ülkesinin çalkantılı siyasi durumunu müziğine yansıtmış, barış ve kardeşliğe vurgu yapmıştı. Ziggy Marley ortada ayakta duruyor.)

‘Kardeşlerim iyi çocuklar ama sözümü dinlemezler’

Bob Marley’nin üç oğlu Robbie, Rohan ve Ziggy Marley motora atladı, babalarının yıllar önce ziyaret ettiği Afrika’yı keşfe soyundu. Ziggy Marley babasını, kardeşlerini ve yolculuğa dair gözlemlerini anlattı

“Marley Kardeşler Afrika”da. Programın adı bu ve dün itibarıyla Discovery Channel’da Türk izleyicisiyle buluştu. Rohan, Robbie ve ağabeyleri Ziggy Marley, motora atlıyor ve babalarının “Africa Unite” isimli şarkısında bir gün birleşeceğini ümit ettiği kıtaya yola koyuluyorlar. Müzik ve insanlar üzerinden Afrika’ya bir bakış, babalarının yıllar önce geldiği kıtada nele görüp yaşadılarsa bu programda bulabileceğiz.
Ziggy Marley geçen hafta telefonun diğer ucunda, şahane Jamaika aksanı ve cool ses tonuyla bu yolculupa neden nasıl çıktıklarını, neler hissettiklerini anlattı. En çok da babasından neler öğrendiğini anlattığı kısım ilgimi çekti…
Bob Marley dünyanın hala en etkili isimlerinden. Müziğiyle, mirasıyla fikirleriyle. Bu vesileyle bir öneri: “Survivor” albümünü koyun bu röportajı öyle okuyun.

Afrika’da yolculuk etmenin en heyecanlı yanı neydi?
Aslında en heyecanlı şey orada olmak. Elbette Futbol Dünya Kupası zamanıydı ve bu yolculuğu daha da heyecan verici yaptı. Futbolu seviyorduk ve doğru zamanda oradaydık.

Neler gördünüz yolda?
Çok şey. Mesela Güney Afrika’ya daha önce gitmemiştim. Ama apartheid döneminde olan biteni haberlerden izliyorduk. Oradaki insanların mücadelesiyle aramızda bir bağ kurmuştuk. Oraya gittiğimizde dostlarımızla buluşmuş gibi hissettik ve öyle karşılandık. Babamın şarkıları onların mücadelesinde önemli bir sembol olmuş, ayakta kalmalarına yardım etmişti. Biz motorlarımızın üzerinde gezinen tiplerdik ve bizi durdurup evlerine aldılar, ağırladılar, partilere çağırdılar.

Açlık para toplamakla çözülmez

Apartheid rejiminin ardından gidip gördükleriniz sizi tatmin etti mi?
Oraya ön yargısız, açık bir zihinle gittim. Bir sonraki kuşağın neler yaptığını, neyle mücadele ettiğini görmek istiyordum. Apartheid dönemini yaşamayan gençler verilen mücadelenin ve Afrika’nın geleceğinin pek bilincinde değil. Devrimci ruhun devam etmiyor olamsı beni şaşırttı. Irkçı yönetim gitti ama daha verilecek çok mücadele var.

Afrika size ne ifade ediyor?
İnsanoğlunun geldiği yer. Dünyanın en büyük kıtası. En zengin kıtası. Altın, elmas ve daha pek çok zenginlik var. Fakir değil zengin bir yer aslında. Ve gelecekte dünya lideri olacağını görebiliyorum. Açlık, savaş ve sefalet değil. Benim hayalim ve vizyonumda böyle bir Afrika var.

Birleşik ve güçlü Afrika aynı zamanda babanızın da hayaliydi değil mi?
Evet. Bu onun fikriydi ve çok güçlü bir fikir olduğunu düşünüyorum. Ama vizyon sahibi olmayan liderlerle ve insanlarla mümkün değil. Bizim amacımız tamamen unutulmadan bu fikri canlı tutmaya çalışmak.

Son dönemde Somali’deki açlık sorunu için Türkiye’de de önemli bir seferberlik başlatıldı, yardmlar, paralar toplandı. Peki sizce açlık sorunu para toplayarak çözülebilir mi?
Hayır. Çözüm birleşmiş Afrika’da. Her 10 yılda bir ya savaş ya açlık geliyor ve bunu para tolpayarak engelleyemezsiniz. Afrika başının çaresine bakmalı, Türkiye’den giden para olmadan da ayakta kalabilir. Bunlar temel sorunlara getirilen yüzeysel çözümler. Afrika kendi insanını doyurmak, eğitmek, zenginleştirmek için sorumluluk almalı.

Babam bizi ya top oynamaya ya da stüdyoya götürürdü

Kardeşlerinizle yakın mısınız? Onlarla daha önce böyle bir yolculuğa çıktınız mı?
Biz genellikle bir araya geldiğimizde futbol oynarız. Dana önce birlikte böyle bir yolculuk yapmadık. Daha önce bu tip motorlar da kullanmamıştık.

Kardeşlerle yolda olmak nasıl bir his? Onların tanımadığınız yönlerini keşfettiniz mi mesela?
Çok eğlenceli. Ama hayır keşif yaptım diyemem. Onları zaten tanıyorum. Bebeklikten beri birlikteyiz. Ve iyi çocuklardır ama gene de sözümü dinlemezler. Yapmayacağım bir sürü şeyi yapıyorlar. Bana göre fazla risk alıyorlar.

Babanızla ilgili en eski anınız nedir?
Aklıma en eski şu geliyor: Trench Town’dayız. Futbol oynuyoruz. Fonda müzik var. Futbolu çok severdi. Bizi yanında ya top oynamaya ya da stüdyoya götürürdü.

En sevdiğiniz Bob Marley albümü hangisi?
“Survival”. Lisedeyken sık dinlerdim. “Africa Unite”ın da olduğu albümdür ve siyasi açıdan güçlü mesajlar içerir. Bana belli bir bilinç kazandırdığını söyleyebilirim.

Ondan ne öğrendiniz?
Güçlü olmayı, çok çalışmayı, elimizdekilerle başkalarına yardım etmeyi. Bence doğrulardan olduğu kadar hatalardan da ders alırız. Ben etrafımda onlarca insanla birlikte dolaşıp yaşamaktan hoşlanmam. Bunu da babamdan öğrendim.
Kendi hareketlerini kendin kontrol etmelisin, başkasının bunu yapmasına izin vermemelisin. Bu da öğrendiğim bir diğer şey.

04mlpaz-bob3
Amerika’dakiler cepten Afrika’dakiler yürekten çalıyor

Afrika yolculuğunda yeni müzikler ve müzisyenlerle tanıştınız mı?
Güney Afrikalı çok yetenekli müzisyenlerle tanıştım. Reggae çalıyorlar ve gayet iyiler. The Tidal Wave adında bir grup. Tavsiye ederim. Amerika’da para için çalan müzisyenlerle karşılaşırsın. Güney Afrika’da yürekten çalıyorlar. Cepten değil.

Anavatanınız Jamaika’da durum nasıl? Kalpten mi cepten mi?
Jamaika bugün çok farklı. Eskisi gibi müzik yok artık. Babamın zamanından çok farklı. Ben babamdan ve onun çevresinden öğrendim bu müziği. Bugün Jamaikadaki yeni kuşak çok farklı. Farklı hedefleri, amaçları ve fikirleri var. Her şey çok daha materyalist.

Son albümünüzü (“Wild and Free”) dinliyordum. Favori şarkım “Personal Revolution” oldu. Nedir kişisel devrim dediğiniz?
Devrimin hep sosyal ya da siyasi olduğunu düşünüyoruz ama değil. Herkes hayatında devrim yapabilir ve bence gerçek dervrim bu. Kendimizi değiştirmeden toplumu ve dünyayı değiştiremeyiz.

Şarkı yazarken esin kaynağınız nedir?
Jah. Tanrı. Bazen bunu başka şekillerde anlatmam gerekiyor çünkü insanlar anlamakta güçlük çekiyor. Ama esin kaynağım bu.

İnsanlar marihuana konusunda ikiyüzlü

Marijuanaman adında bir çizgi karakter yarattınız. Anlatır mısınız? (Gücünü marihuana bitkisinden alan dünya dışı bir süper kahramanın maceraları)
Ben bu çizgi romanı bu bitki hakkındaki iki yüzlülüğü vurgulamak için kullanmak istedim. Marihuanaya karşı olanlar bugün alkol, tütün ve tüm diğer yıkıcı ve insana zarar verici maddelerin arkasındalar. Bu bitkiyi çok farklı kullanma amaçları var ama biz ondan faydalanmak yerine birileri onu “şeytani” ilan ettiği için insanlığın düşmanı gibi gösteriyoruz. Bu aptalca.

Marley's Africa Road Trip

1 Comment

  • BOB MARLEY MARIJUANA MARKASI OLUYOR | Hafif Müzik 20 November 2014 - 07:37 Reply

    […] Mehmet Tez’in 3 yıl önce Bob Marley’in oğlu Ziggy ile, Marley ailesi, Afrika ve marijuana ile ilgili yaptığı röportajı da buradan okuyabilirsiniz. […]

  • Leave a reply