RÖPORTAJ // BARIŞTIK MI: “ÖNÜMDE UZUN BİR YOL VAR, T.E.A.R. BUNUN SADECE BİR BÖLÜMÜ”

0 Posted by - 10 April 2015 - RÖPORTAJ

İlk albüm “T.E.A.R.”ı yılın ilk günlerinde yayınlayan Barıştık Mı, dün akşam lansman konseri için Salon İKSV’deydi. Bekir Özgür Aybar, konserin hemen öncesinde Barış Demirel’i sorguya çekti.


>>>Birkaç saat sonra sahnedesin. Albüm lansmanı için. Neler düşünüyorsun?
Albüm Ocak ayının ilk haftası çıktı. Lansman 4 ay sonra gerçekleşiyor. Haliyle bugünü beklediğimi söyleyebilirim. Heyecan var tabii. Salon İKSV’de gerçekleşiyor olması da ayrıca mutlu ediyor. Burada hayranı olduğum müzisyenleri izlemiştim. Şimdi o sahnede konsere çıkacak olmak güzel şey.

>>>Barıştık Mı öncesinde Göstembil Project var. Ne gibi değişiklikler, yenilikler oldu bu geçiş döneminde?
Göstembil Project aslında Barıştık Mı’dan bağımsız bir şey değil. Roxy Music Günleri’ne ikisini de kullanarak katılmıştım. Barıştık Mı, bana ait bir mahlas. Göstembil ise, Giresun’daki bir sahilin ismi. Bir proje olarak düşünülmüş bir şey değildi yani. Albüm sürecine girdikten sonra ise Barıştık Mı’da karar kıldım. Göstembil’i de daha fazla devam ettirmek istemedim. “T.E.A.R.” da o ekip arkadaşlarımın baş harflerine vurgu yapar. Bir nevi onlara selam iletir. Taner, Eger, Aydın ve Rammy’ye yani.

>>>Albüm süreci nasıl ilerledi?
Rock’n Roll yıldızları gibi stüdyoya kapanıp çok eğelenceli bir kayıt sürecinde kaydettik, diyemem. İki yıla yayılan bir dönemdi. Gezi Direnişi, benim askere gidip gelmem, özel bir TV kanalında çalışırken bir yandan da albüm üzerine kafa yormam da bu iki yıla dahildir. Güzel dostlarımızın stüdyosunda kayıtları gerçekleştirdik. Birtakım eklemeler ve çıkarmalar yaptık. Aklıma gelen yeni şeyleri içeriğe dahil ettim ve böylece albüme ulaşmış olduk.

>>>Albümün yüzü Batı sound’una dönük, ama bir ayağı da burada.
Sonuç olarak bu memlekette yaşıyoruz ve bu coğrafya zengin müzik formlarına sahip. Her bir bölgenin kendine ait müzik kültürü var. Onlarla bağ kurmamak mümkün değil. Bunun dışında Batı’dan dinlediğim albümlerden, müzik görüşlerinden de etkilendim. Duymak istediğim ne varsa, albümde de onlar var açıkçası.

>>>Aldığın geri dönüşler ne yönde?
Şu an memnunum. Ama bu bir öğrenme süreci aynı zamanda. Daha önümde kat etmem gereken bir yol var. Farkındayım. Hiçbir zaman “Tamam, bu kadar yeterli” dememek lazım bana kalırsa. “T.E.A.R.” da bu yolun bir parçası.

>>>Bir röportajında “Sadece caz sahnesinin adamı değilim” diyorsun. Biraz açar mısın bunu?
Albüm caz raflarında duruyor. Konser afişlerimde de şimdi harfi harfine ne yazdığını hatırlamıyorum ama “caz müziğin yeni üyesi” gibi bir tanım kullanılıyor. Tanıtımlarda bu tür vurgular var, ancak insanlar albümü dinlediklerinde salt caz müziğini duymayacaklardır. Evet, caz kültüründen çok ilham aldım. Yine de onu hakkıyla ve tüm yönleriyle icra edebilmek gerçekten bilgi ve birikim işi. Bu nedenle caz temsilcisi olarak benden bahsedilmesi gurur verici, ama öte yandan rock da, etkilendiğim diğer müzikler de şarkıların içinde. Beni dinleyen biri başka janrları da hissedecektir. Oradaki cümlenin özeti bu.

>>>Başlangıçta bu akşama değindik, gelecekten bitirelim. Ne gibi planların var yakın dönemle ilgili?
Farklı konseptte, farklı tarzlarda bir ortak albüm çalışmamız olacak kimi müzisyen arkadaşlarımızla birlikte. Şu an isim vermem doğru olmaz, ama yakında netleşir zaten. Barıştık Mı olarak bu akşamki Salon konserinden sonra Hayal Kahvesi’nde çalacağız. Sonra da Kadıköy civarına uğrarız. Ben var olduğum sürece Barıştık Mı devam eder.

Bekir Özgür Aybar

No comments

Leave a reply