RÖPORTAJ // Junip: Yakaladığımız ruhu gelİştİrerek devam edeceğİz

0 Posted by - 24 February 2014 - RÖPORTAJ

Geçmişi 90’lı yıllara kadar uzanan Junip, EP’ler yayınlayıp lokal konserler vermiş olsa da José González’in solo kariyerindeki başarısıyla birlikte daha görünür oldular şüphesiz. Başlangıçta, José González’in arkadaşları Tobias Winterkorn ve Elias Araya ile kurdukları hobi amaçlı bir projeymiş yalnızca. 2010 yılında yayınladıkları ilk albümleri “Fields”‘ın ardından geçen sene kendi isimlerini taşıyan ikinci albümlerini yayınladılar. Son albümde yer alan “Line of Fire” isimli şarkıları Breaking Bad final bölümünün tanıtımında kullanıldı. Bu da grubun popülerlik mertebesini hatırı sayılır ölçüde artırdı.

Junip’in müziği temelde indie-folk olarak tanımlanabilir ancak kendini tekrar eden kraut yaklaşımlardan ve psychedelic dokunuşlardan besleniyor. Müziklerini zenginleştirirken sadeliği kesinlikle elden bırakmadan kulağı dolduran besteler yazıyorlar. Albümler çekirdek kadroyla hazırlanıyor ancak sahnede en az üç kişinin daha eşlik etmesi gerekiyor onlara. 16 Şubat Pazar akşamı Nordic Sunday kapsamında ikinci kez Babylon sahnesinde seyirciyle buluşan Junip’le ayaküstü sohbet etme şansı bulduk. José González ve Tobias Winterkorn sorularımızı cevapladı:

**Junip 2000’li yılların başından beri bir arada ancak ilk albümünüzü 2010’da yayınladınız. Neden bu kadar zaman aldı?

Tobias Winterkorn: Geçen bu zaman boyunca doğru müziği aradığımızı söyleyebiliriz. “Straight Lines” ardından gelen iki EP ve solo işlerimizin yanında 10 yıldır bir arada müzik yapıyoruz. Kendi müzikal ruhumuzu bulmak için çabalıyoruz. Ona yaklaştığımız vakit ilk albümümüzü yayınlayabildik ancak.

**Başlangıçta hepinizin farklı işleri olduğunu biliyorum. Junip yalnızca bir hobi grubuymuş. Müzik tam zamanlı işiniz halien geldi mi?

José González: Akademik kariyerimi bıraktıktan sonra çeşitli gruplarla çalmaya başladım. Ardından 2003’te ilk solo albümümü yayınladım. Müzik için yaşamak istiyordum ve bu ancak müzik tam zamanlı işim olabildiğinde mümkün olacaktı. İlk albümümüzü yayınladıktan sonra Junip için de durum benzer hale geldi. Yoğun turne temposunda başka bir seçenek kalmıyor.

**Psychedelic rock ve krautrock sever biri olarak sizin müziğiniz beni çok etkiliyor. Sizi neler etkiliyor?

Tobias Winterkorn: Hoşumuza giden her şeyi dinleyebiliyoruz. İlham alma konusunda nelerin sizi etkileyeceğini ya da etkilemiş olduğunu bilemezsiniz. Çalmaya başladığınızda hepsi kendiliğinden ortaya çıkıverir.

José González: Nina Simone, Sam Cook gibi isimler beni en çok etkileyen sesler. Bir albümü dinlerken sound’un tamamından ya da sadece gitar tekniğinden etkilenebilirim. Müziğin sizi nereden yakalayacağı hiç belli olmaz.

**İki albümde de prodüktörlüğünüzü yapan Don Alstherberg, albümde enstrüman dahi çalıyor. Onunla çalışmak Junip’e neler kattı?

Tobias Winterkorn: Kendisi çok şey kattığını düşünüyor ama daha çok… (Gülüyoruz çünkü kendisi odada). Kendisi zaten arkadaşımızdı ve işin en başından beri bizimle. Akıl hocamız gibi oldu. Onun odada olması bile keyiflenmemiz için bir sebep. En başından bu yana demolarımızı dinleyip fikir verdi; ‘şöyle değiştirebilirseniz harika olur’ diyerek. Bize doğru yönü ve neyi nasıl değiştirebileceğimizi gösterdi.

**Bundan sonra Junip’i neler bekliyor? Yeni bir albüm için bir üç yıl daha beklememiz gerekecek mi?

José González: Zamanlamanın doğru olmasını istiyoruz. Üzerine çalışıp yeni fikirler üretmeliyiz. Bir de benim yakında yayınlanacak solo albümüm de araya girecek. o sebeple kesin bir şey söylemek mümkün değil. Her şey olabilir. Bekleyip görebiliriz ancak. Ama şunu söyleyebilirim, bu iki albümde çalmak mutluluk vericiydi ve bence yakaladığımız ruhu geliştirerek devam edeceğiz.

No comments

Leave a reply