RÖPORTAJ // LOW: “MÜZİKTE HER ZAMAN YENİ OLASILIKLAR VAR”

0 Posted by - 22 January 2015 - RÖPORTAJ

Kariyerinde 20 yılı deviren Minnesota çıkışlı Low, İstanbul’daki ilk konseri için dün akşam Salon’daydı. Ekibin lideri Alan Sparkhawk ile Bekir Özgür Aybar konuştu.

 Grup bu akşam bir kez daha Salon sahnesinde çalacak.

Son dönemde Avrupa’yı turluyorsunuz. Her şey yolunda mı?
Bir süre önce Belçika ve Hollanda’da sahne aldık. Evet, her şey yolunda diyebilirim. Bazı yeni şarkılar çalıyoruz ve aldığımız geri dönüşlerden memnunuz. Bu turda ilk kez uğrayacağımız yerler de var. İstanbul mesela. Tüm bunlar bizi heyecanlandırıyor.

Nihayet Istanbul’da görebileceğiz sizi. Şehri gezmek gibi planlarınız var mı, yoksa hemen ayrılacak mısınız?
Hazır buradayken biraz yürüyüş yapıp temiz havanın keyfini çıkarmak gibi planlarımız var. Bir gündür buradayız. Şu ana kadar bizim için her şey etkileyici İstanbul’da. Birkaç iyi insanla tanıştık ve turumuzdaki en iyi yemekleri tattık. Ciddiyim.

Uzun yıllardır var Low. Öte yandan üretiyorsunuz, sahnedesiniz. Sence bu enerjinin temelinde ne var?
Kendimizi her zaman bildiklerimizin ötesine götürmeye çalışıyoruz. Bazı keşiflerde bulunuyoruz. Çünkü her zaman yeni olasılıklar vardır, bilirsin. Bu müzik için de geçerli. Hala yeni şeyler ifade etmenin amacındayız.

20 yıllık süreye baktığında, müziğinizdeki gelişim adına ne gibi kırılmalardan bahsedebilirsin?
İlk dönemlerde çıktığımız konserler dayanak noktalarımızdı. Her şeye gayet basit başlamıştık aslında. Minimalist ritimlerde yer aldık çoğunlukla. O ritimlerin sound’umuzda açtığı perspektif ile büyülenmiş gibiydik, işin gerçeği de oydu. Ardından limitlerimizi sonuna kadar kullanarak kendimizi yaratıcılık açısından zorladık ki bu bizim devam etmemizi sağlayan önemli bir etkendi. Tabii şu da unutulmasın: Bazı başarılı insanlarla çalıştığımız için de ayrıca şanslıydık.

Minnesota, Birleşik Devletler’den Low. Manchester, İngiltere’den bile olabilir ama. Sence bu iki ülkenin Indie Rock cenahında yarattığı benzerlikler ya da farklılıklar neler?
Indie müzikte her iki ülke arasında birtakım etkileşimler elbette var, yok değil. Ama tabii ki her şehir kendine ait yaşam formlarına sahip. Manchester’ı ele alalım. Biraz daha yoğun bir şehir. Ayrıca İngiliz kültürünün sosyal ve ekonomik yöndeki farklılarını fazlasıyla taşır. Bizim Minnesota, Duluth ise kalabalık topluluğun biraz dışında kalmış küçük bir kasaba sadece. Gürültü patırtının uzağında daha çok urban olarak tanımlayabileceğimiz bir yer yani. Ben Manchester’daki birçok gruptan ilham alıyorum, ama bu daha çok masalsı bir ilham oluyor.

Son albümünüz The Invisible Way’in üzerinden birkaç yıl geçti. Arada 20. yılınızı kutladınız. Peki, yeni albüm konusunda son durum ne?
İyi gidiyor her şey, hatta yeni albüm için kayıtları bitirdik sayılır. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca düzenlemelerle uğraşacağız. Bir takvim belirledik şimdiden. Albümü Eylül ayında yayımlamak var aklımızda.

Bekir Özgür Aybar

No comments

Leave a reply