RÖPORTAJ // MOGWAI: “KONSERDE ÖNEMLİ OLAN SEYİRCİ ETKİLEŞİMİ”


0 Posted by - 15 February 2015 - RÖPORTAJ

Kökleri 1960’lara uzanan ve yeraltı elektroniğinden hard rock’a pek çok türü içinde barındıran post-rock’ın önemli temsilcileri arasında Mogwai. İlki 1997 tarihinde yayımlanmış tam sekiz stüdyo albüme sahip olan topluluk şu sıralar 20. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Birkaç ay evvel duyurdukları EP bir kenara 2014’ün başlangıcında çıkan son uzunçalar “Rave Tapes” ile tekrar iyi sinyaller vermişlerdi. Özellikle Britanya müzik camiasının “Rave Tapes”i Mogwai külliyatında öne çıkardığını hatırlatmak gerek. Bu yeni şarkılarla sayısız konsere çıktılar, aralarında bizim One Love da dahil birçok festivale konuk oldular.
Önceki akşam bir kez daha İstanbul’a uğradı İskoç ekip ve Volkswagen Arena’da adına yakışır bir performans sergiledi. Konserden hemen önce frontman Stuart Braithwaite Bekir Özgür Aybar’ın sorularını yanıtladı.


>>>Geçen yıl İstanbul’da bir festival sahnesine konuk olmuştunuz. Bu defa ise başlı başına bir Mogwai konseri izleyeceğiz. Sizce bu ikisi arasında sahne ve kitle etkileşimi yönünden herhangi bir fark var mı?
Hangisinin daha önde olduğu o anki duruma göre değişiklik gösterebilir. Bence her iki sahnenin de kendine ait güzellikleri var. Aralarından biri favorimdir diyemem. Dürüst olmak gerekirse bizim için festival ya da salt konser olması fark etmiyor hiçbir zaman. Seyircinin etkileşimi ve onların eğlenmesi daha önemli.

>>>Son kaydınız Rave Tapes olumlu tepkiler aldı. Birçok festivale konuk oldunuz. Yılın son günlerinde yeni bir EP geldi üstelik. Sizdeki 2014 pek fena değil sanırım.
Haklısın. Dediğin gibi çok iyi bir yıldı. İyi bir kayıt elde ettik, tur harika geçti. Başka ne diyebilirim ki… Tüm bu olup bitenleri şöyle bir düşündüğümde bizim adımıza her şeyin yolunda gittiğini kolaylıkla söyleyebilirim.

>>>Beyaz perdeyle sıkı ilişkileriniz var. Soundtrack çalışmalarınız bunun kanıtı. Sizce sinema ve müzik arasındaki bağlantı Mogwai için ne ifade ediyor?
Tamamen farklı iki alan elbette. Tur ve albüm kayıtları bir yana, film projelerinde yer almak bizim için bir nevi meydan okuma diyebilirim. Apayrı bir dünya var orada ve üzerine çalışmaktan keyif alıyoruz.

>>>Kuruluşunuzdan bu yana 20 yıl geride kaldı. Müziğin her alanda yenilendiği ve teknolojiyle iç içe geçtiği bir 20 yıldı bu. Müzik üretiminde ya da müziğin insanlara ulaşımında yaşanan dönüşümlerle ilgili neler düşünüyorsun?
Bu konuda geçmişe özlem duyduğumu söyleyemem. Günümüz kayıt teknolojisiyle aramız fena değil. Bundan dolayı mutluyum da. Dijital metodları kullanmaktan dolayı gayet memnunum, çünkü yaptığınız küçük hataları daha kolay bir şekilde düzeltebiliyorsunuz. Her şeyi başa sarmanıza gerek kalmıyor. Müzik teknolojisinin geldiği son noktadan herhangi şikayetim yok yani.

>>>Yeni dönemdeki planlarınız neler?
Yeni bir kayıt üzerine çalışıyoruz. Bunun dışında soundtrack projemiz var BBC’nin bir belgeseli için. Yaza doğru netleşecektir. Ayrıca grup olarak 20. yılımız Haziran ayında doluyor. Sanırım bu yıl biraz daha yoğun geçecek. Bakalım, neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Bekir Özgür Aybar

No comments

Leave a reply