RÖPORTAJ // SELİN DAMAR: “YAPTIĞIMIZ MÜZİĞE ALTERNATİF DEMEK EN DOĞRUSU”

0 Posted by - 20 May 2013 - RÖPORTAJ

2007’den bu yana İstanbul alternatif müzik sahnesinde boy gösteren, 5 yıldır Radyo Eksen’de sürdürdüğü programı ‘Airbag’ ile de tanınan Selin Damar, ilk albümünü geçtiğimiz hafta yayınladı.

“Loop” adını taşıyan albüm, tamamı İngilizce sözlere sahip 11 şarkıdan oluşuyor. Albümün ilk klip şarkısı “Again”in ardından yakın zamanda kliplenen bir diğer şarkı “Fallin’ ” albümün öne çıkan şarkılarından. Favorimiz ise 90’lara selam çıkan tavrı, güçlü basları ve basit ama çekici riff’iyle “Mercy”. Tüm şarkı sözleri Selin Damar’a ait iken, müziklerde Selin Damar ve Olay Andaç ortak imzası var. Albümde davulları da çalan Alen Konakoğlu, albümün mix’ini de gerçekleştirmiş, prodüktör ise Olay Ondaç. Bas gitarlarda İlker Göçmen, iki şarkıda klavyede Yavuz Yurtgüder ve gitarlarda albümde büyük emeği olduğu anlaşılan Olay Andaç yer alıyor. ALbüm şu an Soundcloud üzerinden dinlenebildiği gibi iTunes, Amazon gibi mecralarda satışa sunuldu. “Loop”un lansman konseri 2 Haziran’da Hayal Kahvesi’nde.2007’den bu yana Selin Damar sahnelerde, bir albüm çıkarman neden bu kadar uzun sürdü?

Bu işe başladığımızda şu andaki gibi kendi prodüksiyon imkanlarımız yoktu ve prodüksiyon için görüştüğümüz kişiler bizden daha mainstream şeyler bekliyordu. Ama asıl istediğimiz bizi daha fazla ifade edebilecek ve popüler kaygılar taşımayan parçalar üretmekti. Mesela şarkıların süresine ya da yapılarına takılmadan, akılda kalıcı sözler yazmak için kendimizi kısıtlamadan müziğimizi yapmaktı niyetimiz. Bunu yapabilmek için önce kendi üretim ve kayıt ortamlarımızı oluşturduk. Bir plak şirketi kurduk. Her şeyi istediğimiz kıvamda üretmeye başlamamız uzun zaman aldı.

Loop’taki şarkılar yeni parçalar mı yoksa sahneye çıktığın ilk günlerden bu yana çaldığın şarkılar da var mı?

Eski çalışmalardan 3 tanesini albüme koyduk: “Hatred”, “Run” ve “Puzzled”. Bunlar seneler içinde en çok ilgi gören ama daha önemlisi bizim de albüm dışında bırakmaya kıyamadıklarımızdı. “Hatred”ı zaten bir çok dinleyicimizin bildiği şarkılardan. “Run” ve “Puzzled” ise özellikle konserlerde çalmayı en sevdiğimiz parçalar.

Alternatif müzik pazarda kendine fazla yer bulamazken bir de ingilizce sözlü müzik yapmak cesurca değil mi?

Türkçe yapınca başka bir şeye dönüşüyor bu müzik. O dönüştüğü şeyin içinde de ben kendimi çok iyi hissetmedim. Başka birinin giysilerini giymek gibi bir his. Tabii müzik ve sözleri ayırmadığımız ve ortaya çıkan şeyi bir bütün olarak gördüğümüz bir formdan bahsediyorum daha çok. Cesurca gözükebilir, doğru. Ama her geçen gün bizim gibi grupların arttığını gördükçe ümitleniyorum. Zor bir yoldayız, biliyorum ama dinleyicilerin olduğunu gördükçe ‘imkansız’ olmadığını da görüyor ve seviniyorum.

Beste yazma süreci nasıl işliyor senin için?

Bir kaç türlü oluyor aslında. Bazen Olay kendi kendine gitarla takılırken ya da yaptığı bir altyapı üzerine ben bir şeyler düşünüyorum. Kimi zaman da benim aklıma gelen bir şeyi kaydedip Olay’a götürüyorum. Genelde yolda aklıma gelen bir şeyi telefona, konuşuyor gibi yapıp kaydediyorum. Deli gibi gözükmemek için. Şimdiye kadar ‘haydi biraz da yeni bir şeyler yapalım’ diye oturduğumuz zamanlardan iyi bir beste çıktığını hatırlamıyorum. Beğenmediğimiz şeyleri hemen çöpe atıyoruz. Bir şarkı albüme girene kadar epey zorlu elemelerden geçiyor aslında.

Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsun?

Artık bütün dünyada müzik türleri birbirine girmiş durumda. Hepsi birbirinden etkiler taşıyor. Bizim yaptığımız müziğe de bu tip sebeplerden dolayı alternatif demek en doğrusu. Albümü kendi plak şirketimizden yayınladığımızı, hem de tamamen istediğimiz yönde besteler yaptığımızı düşünürsek kelime anlamıyla ‘indie’ müzik yaptığımız da söylenebilir.

Albüme online olarak hangi mecralardan ulaşılabiliyor?

Soundcloud, Deezer ve Bandcamp’te dinlenebildiği gibi iTunes’dan, Amazon.com’dan satın alınabiliyor.

Elimize ulaşan basın bülteniniz bir harika. İçerisinde 4 sayfadan oluşan mini mecmua kıvamında basılı bülten, cd içerisinde dijital bülten, fotoğraflar ve yanında da Loop’un kendisi vardı. Kimin fikriydi bu?

Beğendiğine çok sevindim öncelikle. Uzunca bir dönem Bodrum’da kendi gazete ve dergilerimizi hazırladım. O zamanlardan biliyorum ki çok fazla basın bülteni gelir ve hepsi ya birbirine benziyor olur ya da arada kaybolur. O yüzden okunurluğu olan eğlenceli bir şey olsun çok istedim. Mecmua fikri benden çıktı ama kit için bütün ekip kafa yordu diyebilirim. Bu arada merak edenler sitemizden LoopNews’a www.selindamar.com/loopnews adresinden ulaşabilir.

Seni yakında nerelerde izleyebileceğiz?

En yakın 2 Haziran’da Hayal Kahvesi’nde albüm tanıtım konserimiz var. Sonrasındaki konserleri de hem web sitesinden hem de Facebook’tan duyuruyor olacağız.

1 Comment

  • VIDEO // “SO MANY TEARS” – SELİN DAMAR | hafifmuzik 30 October 2013 - 13:12 Reply

    […] Selin Damar‘ın “Loop”undan yeni bir video teşrif etti. […]

  • Leave a reply