Röportaj // Türkiye’nin ilk acid müzik toplaması üzerine

0 Posted by - 28 January 2016 - RÖPORTAJ

Tektosag Records, İstanbul yeraltı müzik sahnesinin elektronik müzikle hemhal olmuş, hip hop’tan noise’a çeşitli sesleri dinleyiciye ulaştıran bir etiket. Avrupa ve Amerika çıkışlı muadillerini ilgiyle takip ettiğimiz “indie label”lardan biri aslında. Beto Narme, Da Poet, Biblo, Klaustro, İskeletor, Gantz ve Age Reform gibi isimleri göreceğiniz Tektosag kataloğu artık Türkiye’de yayınlanan ilk özgün acid derlemesini de içeriyor. Derleme/toplama albüm yapmak konusunda ne kadar başarılı olduklarını Davulun Sesi Vol. 1 ve Davulun Sesi Vol. 2 isimli beat merkezli çalışmalardan biliyoruz.

Yerli ve yabancı müzisyenlerin acid janrı çevresinde hazırladığı şarkılar içeren TSGACD isimli toplama 14 parçadan oluşuyor. Dalt Wisney, Age Reform, VST Spor, Splitradix, Müca, Wupperman, Ali Berger, Boidflow, Oxynucid, Acid Elf, Aleister Q, 101, Chris Moss Acid ve Rolando Simmons’ın işlerini içeriyor. Kaset formatında basılan albümü Deform, Kontra Plak ve Analog Kültür’de bulabilir, yine hem kaset formatına hem de dijital olarak Bandcamp‘ten ulaşabilirsiniz. Albümün lansman konseri ise 29 Ocak’ta COOP’ta gerçekleşecek.

Hem Türkiyeli prodüktörlerin de dahil olduğu ilk acid derlemesi olması sebebiyle hem de kaset formatında basılmasıyla ilgimizi çeken TSGACD’ye dair merak ettiklerimizi Tektosag Records ekibine sorduk. Neden bir acid toplaması hazırlama ihtiyacı duydular, serinin devamı gelecek mi, her birinin cevabını aldık.

> Bu toplama acid müzik adına Türkiye’de bir ilk değil mi? Hazırlamaya ne zaman başladınız? Fikir nasıl çıktı ortaya? 

80’lerde yayınlanan bolca acid toplaması mevcut aslında. Hepsi zamanının yabancı ve popüler acid house parcalarını içeren derlemeler, kimi miksli kimi değil. Bu albüm yerli prodüktörlerin de yer aldığı özgün içerikli bir acid toplaması olarak bir ilk. Acid, Tektosag olarak uzun zamandır takip ettiğimiz bir müzik türüydü. Bundan bir yıl önce yurt içinden ve dışından prodüktörlerden parça toplamaya başladık. En sonunda içeriğe yakıştığını düşündüğümüz kaset formatında albümü yayınladık.

> Hem yerli hem yabancı isimlerin şarkıları var. Nasıl belirlediniz bu isimleri ve şarkıları toparlama süreci ne kadar sürdü?

Aşağı yukarı 1 yıl sürdü, sanatçıları zamanlama olarak rahat bırakmak istedik. Katılımcıların çoğu takipte olduğumuz isimlerdi.  

> Davulun Sesi’nde olduğu gibi devam niteliğinde ikinci bir derleme bekleyelim mi? Var mı öyle bir plan?

Şu an ciddi bir planlama yapmadık ama istekliyiz ikinci için.

> Albümü hem dijital olarak yayınladınız hem de kaset formatında bastınız. Neden kaset formatını tercih ettiniz? Kasetin de tıpkı plaklar gibi yükselişe geçeceğini düşünüyor musun?

Acid dönem olarak ve estetik olarak kasete yakışıyor diye düşündük. Aynı zamanda toplamada yer alan prodüktörler için halen kullanımda olan bir medium. Hem kaydetmek  hem de yayınlamak için en ucuz ve kullanışlı analog çözümü sunuyor. Zaman içinde plak kadar olmasa da kendine bir yer bulacağını düşünüyoruz.

> 2016’ya bu derleme ile sıkı bir giriş yaptınız, Tektosag için sırada ne var şimdi? 

Sırada Da Poet’in yeni albümü var. Plak olarak yayınlamak istiyoruz.

No comments

Leave a reply