5 SORU 5 CEVAP // UTKAN LA DENİZ

0 Posted by - 22 October 2014 - 5 SORU 5 CEVAP, ÖNERİ, RÖPORTAJ

Utkan La Deniz, 2013 yılının yaz aylarında bandcamp’ten paylaştıkları ilk şarkıları “Tedirgin” ile kadrajımıza girmişti. Ardından birkaç kez konserlerde izlemiş, gruba ve müziğine ilgimiz her defasında katlanarak artmıştı. Deniz Koloğlu ve Utkan Çınar, yola iki kişi çıkmış olsalar da kadro zamanla gelişti. Bugün tam yedi kişiden mürekkep, üflemelilerden perküsyona zenginleşmiş bir orkestraya sahipler. Lafı uzatmayalım ve grubu çekirdek kadrodan, yani Utkan La Deniz’den dinleyelim.

Nasıl tanıştınız? Ne zamandan beri bir arada müzik yapıyorsunuz?
D: Tanışmamız Açık Radyo günlerine denk geliyor. Ben o zamanlar radyoda hem çalışıyor hem de program yapıyordum. Utkan da sanırım 2005 gibi program yapmaya başlamıştı. Ara ara ortak dost meclislerinde bir de Karga’da karşılaşırdık. Birlikte müzik yapmaya başlayınca başka bir boyuta geçtik. Yola ikimiz başladık ama şimdi yedi kişiyiz; hem Utkan’ın parçaları, hem de ikimizin birlikte yazdığı parçalar bu grupla hayat buluyor.

İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?
D: Bizi buluşturan mekanlardan biri olan Karga’daydı. 2012’de… İkimiz çıkıp kendi parçalarımızı çalmıştık. Hem eş-dost hem de “bunlar da kim” diyenler vardı dinleyicilerin içinde.

Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
D: ‘Tarif eden’ yerine beni beslediğini düşündüklerimden şu an aklıma geliverenleri yazıyorum; isim: John Berger, film: Being There, kitap: Kucaklaşmanın Kitabı, albüm: Salzau Music On The Water.

U: Kurt Vonnegut’un kitaplarındaki yaklaşımı her zaman yakın bulmuşumdur. Sinemada Lars Von Trier ve Luis Bunuel önemsediğim yönetmenler oldu hep. Müzikte ise kronolojik olarak Guns N’ Roses, Lou Reed, Morphine ve Townes Van Zandt bana yollar açmış isimlerdir. Aziz Nesin, Bertolt Brecht, Woody Allen, Nasrettin Hoca ve Louie CK’yi de sayabilirim:)

Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
D: Orda burda yazdığımız tarif bence iyi anlatıyor; ” Buralardan ve oralardan beslenen için için coşkun, akustik pop, folk”.

U: Dinleyip kendi yorumlamaları daha iyi tabii 🙂 Çıkan şarkılar bunlar, çok da irdelemiyorum aslında. İyi besteler yapmak, özgün olmak isteğimdir.

Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
D: Bu aralar Charles-Eric Charrier’nin “Petite Soeur” albümüne takıldım. Güven veren, kendimi teslim edebileceğim bir güzellikte. İçinde meşk var çünkü. Grup olarak da iki isim var, bu aralar onlardan da etkileniyor ve besleniyorum: Alsarah & The Nubatones ayaklarını toprağa vura vura, kollarını gökyüzüne doğru aça aça çalıp söylediği, içimde dans ettiği için; Amen Dunes da saykodelik salınımlarıyla içime hüzünlü bir mutluluk sızdırdığı için.

U: Çok şey var tabii ama yeni turnesi hesabına Kate Bush dinledim bayağı. Elektronik müzikteki yeni işleri seviyorum. Jon Hopkins, Andy Stott, Kasper Bjorke gibi. Bizim tarza daha yakın diyebileceğimiz Steve Gunn, Jonathan Wilson, Lambchop, Bill Callahan gibilerin de albümlerini beğeniyorum ve sıklıkla dinliyorum, çalıyorum.

**
Utkan La Deniz’i bu akşam Chinawoman öncesinde Babylon sahnesinde izleyebilirsiniz. Grubu yakından takip etmek ve konserlerden haberdar olmak için resmi facebook sayfası şurada.

Utkan La Deniz’in paylaşıma açtığı ilk şarkısı “Tedirgin”:

Grubun Sofar İstanbul performansından:

1 Comment

  • HAFİF MÜZİK HAFTA SONU LİSTESİ DENİZ KOLOĞLU’NDAN | Hafif Müzik 27 February 2015 - 10:00 Reply

    […] Müzik hafta sonu listesini bu kez Radyo Babylon’un müzik direktörü, utkan la deniz‘in sesi Deniz Koloğlu […]

  • Leave a reply