2.400 yıllık papirüste bulunan Antik Yunan müziğine kulak verin

1 Posted by - 27 September 2018 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Bugün batı medeniyetinin kökleri olarak kabul edilen Antik Yunan kültürü tiyatro, şiir ve dansın yanı sıra, hayatın hemen her safhasında etkin olarak kullanılan müzikle de iç içeydi. Yıllarca Hollywood sinemasında büyük orkestralar eşliğinde çok sesli ve oldukça mistik bir havada canlandırılan bu antik müziğin aslında neye benzediği merak ettiniz mi hiç?

Kariyerinin önemli bir kısmını bu meseleyi aydınlatmak için harcayan *Prof. Luis Colomer Blasco (Salamanca Üniversitesi), 1892 yılında Mısır’daki Hermopolis antik kentinde bulunan ve bugün Viyana’da koruma altında tutulan papirüsteki bilgileri yeniden elden geçirdi ve antik yunan müziğinin bilinen en eski delillerinden biri olarak kabul edilen bilgileri bugünkü tarzda notaya döktü. Euripides’in MÖ 408’de yazdığı oyunu Orestes’e ait olduğu bilinen müzik partisyonu dinlenebilir hale geldiğinde ise ortaya aşağıdaki parça çıktı.

2.400 yıl çok da eski değilmiş diye düşünenler için yaklaşık 1.000 yıl daha geri giden bir örnek daha var. Hurri dilinde yazılan ilahiyi bu linkten dinleyebilirsiniz.

*Merak edenler için notaya aktarım sürecinin tamamını kapsayan araştırmaya bu adresten ulaşılabilir.

No comments

Leave a reply