BİR ACAYİP ÇİZGİ FİLM: ADVENTURE TIME

0 Posted by - 21 October 2014 - KÖŞE YAZISI, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Hayal gücü geniş çizgi dizi “Adventure Time” Türkiye’de pek bilinmiyor ama dünyada hem çocuklar hem yetişkinler arasında fenomen oldu bile

10mlcmt-mehadventureward2
Yıllar sonra evde oturup çizgi film seyretmeye başlamamın nedeni Adventure Time. Finn ve Jake’in maceraları. Finn dünyanın sonunu getiren mantar savaşlarının ardından sağ kalan tek insan. Bebekken ormanda terk edilmiş olarak bulunuyor. Onu Jake’in babası Joshua evlat ediniyor. Jake şekilden şekile giren sihirli bir köpek. İkisi kardeş gibi büyüyorlar. Bu ikilinin birlikte yaşadıkları zaman gelecekte. Bu kıyamet sonrası dönemin adı Adventure Time. Yer Land of Ooo denen bambaşka bir kıta. Ice King isimli buz kralı dizinin sorunlu karakteri. Ama aslında sorunsuz bir karakter yok çünkü bu çizgi dizi bildiğimiz dizilerden değil. Bir şekilde saykodelik bir dünyada geçiyor ve insanda hakikaten bambaşka diyarlara gitmiş hissi yaratıyor.
Kimilerine göre bu senraryoyu yazmak ve bu karakterleri oluşturmak için kesinlikle uyuşturucu kullanıyor olmak lazım. Ancak dizinin yaratıcısı 32 yaşındaki Pendelton Ward böyle bir huyunun olmadığını söylüyor. Kendisi Los Angeles’ta sanat okumuş, California Institute of Arts’a devam ederken animasyona merak sarıyor, burada kurdukları ekiple animasyon hikayeler tasarlamaya başlıyorlar. Bunların arasında Adventure Time, Youtube’da kısa sürede bir milyon izlenmeyi aşınca Nickelodeon’a gidiyorlar ve projelerini sunuyorlar. Ancak beğenilmiyor. Bu alamdaki rakip Cartoon Network projeyi satın alıyor.
Adventure Time’ın altı sezonu var. Ancak altıncı sezon hafif karanlık. Bir önceki sezonun ortasında Ward artık ben yapmak istemiyorum diye ayrılıyor, ekipte sadece yazarlardan biri olarak devam ediyor. Belki ondan.
Dizinin hayatını ele geçirdiğini ve başka birşey yapamamaktan şikayetçi olduğunu söylüyor. Öyle daralmış ki Rolling Stone’a bir daha asla yeni bir TV şovuna imza atmayacağını beyan etmiş. Şimdiki hedefi Adventure Time’ın video oyununu tasarlamakmış.
Dizinin oyuncakları, çizgi romanı, kitapları, karakterlerin ve bu dünyanın hikayelerini anlatan sözlükleri her yerde.
Bazı çizgi filmler çocuklardan çok yetişkinlere hitap ediyor. Bu ara dünyadan gündemden soyutlanmak isteyenler hemen peşine düşsün.

No comments

Leave a reply