BİR PENGUEN KLASİĞİ: MORRISSEY

0 Posted by - 24 October 2013 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

‘Otobiyografiler dürüsttür ama doğru değildir’ Denilirdi ta ki Morrissey dünyanın en doğru dürüst otobiyografisini yazana kadar.
İngiliz müzisyen Morrissey’in ‘Otobiyografi’si Penguen Classics serisinden çıktı ve haliyle kitapçı raflarında Sokrates, Charles Dickens, Platon ve hatta kendisinin çok sevdiği Oscar Wilde’a komşu oldu.
Morrissey’in yaşayan bir mitoloji kahramanı olduğunu anlayamayan birçok roman yazarı ise ‘Şarkı sözü yazarının kitabı nasıl Penguen Klasikler serisinde yayınlanır?’ diye isyan bayrağını çekti. (Oysa ki Morrissey “10 tonluk kamyon bize çarpıp, bizi öldürse, senin yanında can vermenin zevki ve ayrıcalığı bana aittir ” şeklinde ceryan eden sözleriyle romantikliklikte ve psikopatlıkta benim diyen romancıyı döver.)
İsveç’le özel bir bağı olan ve sıklıkla orada konser veren İngiliz Morrissey (yerli versiyonu için bkz; Barış Manço – Japonya ) ilk ve son imza gününü Londra’da değil Göteburg’de verdi. İsveçliler tarafından çok sevilen Morrissey de İsveç’e karşı boş değil. Öyle ki Steven Patrick Morrissey bazen kendisini zekice bir kelime oyunuyla “Sweden” Morrisey olarak tanıtıyor.
İmza gününde ağlayanlar, bayılanlar, Morrissey’in imzasını koluna attırıp bunun dövmesini yaptıracağını söyleyenler, Morrissey’i sevdim diye bana deli diyorlar, desinler değişemem diyen bir sürü ınsan bir araya gelmişler.
Orjınallikte ve delilikte sınır tanımayan şahane insan Morrissey’i yazarak anlatamam. O yüzden otobiyografisinde kendisinin yazdıklara bir bakalım.

• Morrissey, 35 yaşına kadar düzgün bir ilişkisi olmadığını ve ilk ciddi ilişkisini bir erkekle yaşadığını açıklamış. Sonrasında kadınlarla da ilişkiye giren Morrissey artık aseksüel olarak biliniyor.
• 90’larda The Smiths grubu üyesi Mike Joyce ile mahkemelik olmuş. İngiliz hukuk sitemine güvenmediğini belirtmiş.
• The Smiths’in efsanevi gitaristi Johnny Marr’la bir barda tanıştıklarında Marr’ın kendisine ‘Tuhaf bir sesin var’ dediğini itiraf etmiş.
• 14 yaşında okulda duşta öğretmeni tarafından izlendiğini açıklayan Morrissey, okul hayatını Kafkaesk bir kabus olarak tanımlamış.
• Morissey, efsanevi şarkı “There is a Light That Never Goes Out’u albüme bile almak istememiş. Şarkı çok sevildi, yanıldım. Yanılmak rahatlamaktır demiş.
• İngiltere’nin ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher’a İthafen yazdığı “Margaret On The Guillotine” (Margaret giyotinde) şarkısı yüzünden polis tarafından sorgulanmış.
• REM’in solisti Michael Stipes’ı konser öncesi dişini fırçalamadığı için eleştirmiş.
• 1960’ların Manchester’ını ‘Romantik olmanın yasak olduğu, ruhumuzu kaybedene kadar bizi üzen, son çıtırtısını duyduğumuz eski bir ateş’ olarak tarif etmiş. (Morrissey’e sadece şarkı sözü yazarı mı demişlerdi?)
Zaten yıllarca nadiren röportaj veren Morrissey’i hep başkalarından dinledik. Artık Morrissey’i Morrissey’den dinleme zamanıdır. Otobiyografi’ye kısa yoldan ulaşmak isteyenler İbookstore veya Kindle mağrifetiyle kitabı saniyeler içinde indirebilirler. İyi okumalar.

Tülay Kalyon -Londra

securedownload

No comments

Leave a reply