Birinci dünya problemlerinde bugün: Dilinize dolanan o tuhaf şarkıdan nasıl kurtulabilirsiniz?

3 Posted by - 23 March 2018 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Müzik ve beynimiz arasındaki sihirli ilişki insanoğlu iki ayağının üzerine dikildiği günden bu yana sürüyor ve bilim insanları hala bu beraberliğin karanlık noktalarını aydınlatma peşinde.

İngiltere’deki Durham Universitesi’nden Dr. Kelly Jakubowski de hemen herkesin yaşadığı bir fenomenin peşine düşmüş ve sebepsiz yere kafanızda dönüp duran o tuhaf şarkı parçalarının nedenini anlamaya çalışmış. İngilizlerin -earworm- dediği bu “Dile takılan tuhaf şarkı” durumunun aslında bilimsel bir adı var ve literatürde İstemdışı Müzikal İmgelem (involuntary musical imagery – INMI) olarak anılıyor. Dr. Jakubowski’nin 2014 tarihli araştırmasına göre genelde hızlı ritmi olan, basit nakaratlar içeren ve alışılmadık bazı iniş çıkışlara sahip şarkılar dile dolanmaya daha yatkın. Mesela Deep Purple’ın Smoke On The Water’ındaki giriş melodisi veya Lady Gaga’nın Bad Romance’de kullandığı nakarat bu tanıma uyan örnekler arasında araştırmada yerini alıyor. Maroon 5 parçası Moves Like Jagger’ın girişte ıslıkla çalınan bölümü de en çok dile dolananlar arasında.

Deneklerden gözlemlendiğine göre çoğunlukla duş almak gibi beyni fazla yormayan işler yapılırken nükseden bu yapışkan melodilerden kurtulmanın birkaç yolu var.

1. Dilinize dolanan melodinin ait olduğu şarkıyı baştan sona bir defa dinleyin. Bu dikkatinizi o yapışan parçadan ayıracak ve kafanızdaki plak dönmeye devam edecektir.

2. Başka bir şarkı dinleyerek dikkatinizi dağıtın. (İngilizlerin bu konudak tercihi milli marşları “God Save The Queen”)

3. Onu aklınızdan çıkartın ve dikkatinizi dağıtıp beyin aktivitinenizi arttıracak farklı bir işle uğraşmayı deneyin.

Araştırmanın özetine göz atmak isteyenler için ilgili linke buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply