Caz ölüyor mu?

0 Posted by - 09 November 2010 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

mulatu
Geçenlerde Hasan Bülent Kahraman sormuştu bu soruyu Sabah Pazar’da. Kastedilen Louis Armstrong ise o caz öleli zaten çok oluyor, soru geç bile kalmış.

07mlpaz-meh11Tıpkı Deep Purple rock’ının çoktan tarih olması gibi. Ama bu demek değildir ki rock öldü. Rock da caz da yaşıyor. Onlarca şekil ve tarz var. Kahraman belki yeni şeylere kulak kabartsa bu soruyu sormazdı.
Mesela iki konser önereyim hem size, hem Hasan Bülent Kahraman’a. İlkinin adı Tok Tok Tok. Danimarka, Nijerya ve Almanya’dan sanatçıların bir araya geldiği dört kişlik ekip. 3-4 Aralık’ta Raymond Weil’in desteklediği Parsifal geceleri adında bir seriye dahil olarak İstanbul’a İKSV Salon’a geliyorlar. Norah Jones sesli bir kız düşünün, geri planda standart caz numaralarının çağdaş versiyonlarını icra eden şahane bir ekip. Ama her albümlerinde bu tarzı bir yere doğru esnetiyorlar. Kimi zaman daha indie, kimi zaman daha funky. Mesela son albümleri “Revolution 69”da Nouvelle Vague tadında şarkılar var. Daha önceki “She and He” daha caz, pop caz havalarında.
İkinci önerim 22-23 Aralık geceleri Garanti Caz Yeşili kapsamında Babylon’da iki konser verecek Etiyopya asıllı Mulatu Astatke. Ethio-jazz denenkendine has tarzı da yaratmış bir isim. İnanılmaz bir üstad. Geçen sene Türkiye’ye gelmesini diledim, dileğim kabul oldu. Kısacası cazın öldüğü falan yok. Hatta keyfi gayet yerinde.

1 Comment

  • Tweets that mention Caz ölüyor mu? | hafifmuzik — Topsy.com 09 November 2010 - 12:42 Reply

    […] This post was mentioned on Twitter by Salon, mehmet tez. mehmet tez said: Caz ölüyor mu? – http://hafifmuzik.org/?p=10653 […]

  • Leave a reply