Dali ve Walt Disney’in gizli kalmış çalışmasına sihirli bir Pink Floyd dokunuşu

2 Posted by - 27 August 2018 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Sanat tarihi tamamlanamamış işlerle doludur fakat bir çoğu kapalı arşivlerde tozlanırken şanslı olan bazıları yıllar sonra yeniden gün ışığına çıkabiliyor.

Salvador Dali ve Walt Disney’in 1945 yılında başlayan ve 1946 yılında mali nedenlerden dolayı yarıda kalan “Destino” isimli animasyon çalışması da -yarıda kalan- o işlerin sadece biri. Projenin rafa kalkmasından kısa süre sonra Amerikan film endüstrisine altın dokunuş yapan Walt Disney’in yeğenlerinden biri olan Roy E. Disney, 1999 yılında Destino’yu arşivden çıkartarak yeniden elden geçirdi hatta orjinal versiyonda kullanılan Armando Dominguez bestesi ile birlikte 2003 New York Film Festivali’nde gösterime de sundu.

Aynı yıl En İyi Animasyon Oscar’ına da aday gösterilen yaklaşık altı dakikalık filmin aslında Pink Floyd’un 1973 tarihli The Dark Side of The Moon albümündeki Time’a hem tema hem de süre olarak uyduğunun anlaşılması ise çok sonra oldu. Animasyonu ve şarkıyı üst üste koyan bir Youtube kullanıcısı sayesinde artık ortada geçmişi 70 yıla yayılmış eşsiz bir eser var. Uyarlamanın son hali yukarıda. Merak edenler için Armando Dominguez’in elinden çıkan orjinal şarkılı versiyon ise hemen aşağıda.

*Bu yazı için openculture.com‘daki ilgili içerikten yararlanılmıştır.

No comments

Leave a reply