Dedelerimizin hit müzikleri

0 Posted by - 25 April 2013 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

İnsan iki ayağının üzerine kalkıp yürümeye başladığından beri müzik diye bir şey var ve en eski müzik enstrümanı da insan sesi.

Büyük büyük atalarımız zamanla insan sesinin yanına, vurarak ve üfleyerek yarattıkları titreşimleri de katınca müzik de gittikçe çeşitlendi. Çağlar geçtikçe tüm bunları armoni içinde yapmayı da başardılar ve insan evrildikçe müzik de onunla beraber gelişti. Fakat müziğin belirli bir kesimin lüks tüketiminden çıkması, ancak kayıt sistemlerinin gelişmesiyle oldu. Artık müziği sadece canlı olarak icra edenlerden dinlemek zorunda kalmayan insanlar, müziği daha çabuk ulaştılar. Kayıt ve dağıtım sistemlerinin gelişmesi ise ekonominin ana prensibini tetikledi ve talep çoğaldıkça arz patladı.

Bugün internet sayesinde nerede olursanız olun her türlü müziğe kolayca erişebilmek bizim için sıradan bir iş fakat, bundan 80-90 yıl önce müzik bu kadar çeşitli ve kolay dinlenebilir değildi.

Acaba babaannem eskiden ne dinlermiş, dedem babaanneme mektupla kur yaparken hangi müzikle havaya girermiş diye merak ediyorsanız işte size nostaljik bir örnek. Masters Of Turkish Gazel (1920-1950) Albümünden Izak Algazi Efendi yorumu: Sana dil verdimse…

No comments

Leave a reply