Değişen Yunanistan’a renkli duvarlardan bakış

0 Posted by - 01 October 2015 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Uzun süredir ekonomik ve dolayısıyla da sosyal olarak sancılı bir dönemden geçen Komşu’da olayları kendi bakış açısıyla sokaklara yansıtan insanlar da var.

Değişen yaşam koşullarına ve Yunan toplumuna dayatılan “Yabancı” reçetelere karşı çıkan Bleeps.gr lakaplı graffiti sanatçısı, Atina sokaklarında kendini ifade etmenin farklı bir yolunu bulmuş.

Graffiti yapmaya 2003 yılında İngiltere’nin Bristol şehrinde başlayan Yunan sanatçı, bu işi olması gerektiği gibi yapıyor ve kimliğini gizli tutuyor. Çizimleri genelde Atina sokaklarında insanların karşına çıksa da, Yunanistan’ın başka mekanlarında, hatta seyrek de olsa Avrupa’nın farklı kentlerinde de onun eserleriyle karşılaşmak mümkün.

Uzun süre tek başına duvarları renklendiren Bleeps.gr, son yıllarda bu işi birkaç yakın çalışma arkadaşıyla birlikte sürdürmeye başlamış. Eserlerinde genellikle Yunan toplumunun kriz döneminde dış dünyaya lanse edildiği gibi “Şımarık” bir toplum olmadığını ve sosyal anlamda büyük dramlar yaşadığını anlatmaya çalışan sanatçı, SYRIZA’ya oy verdiğini fakat geçtiğimiz yaz yapılan referandumu saçma bulduğu için boykot ettiğini de vurguluyor.

İşte Bleeps.gr imzalı graffitilerden bazıları:

gr 1

gr 2

gr 3

gr 4

gr 5

gr 6

gr 7

gr 8

gr 9

gr 10

*Kaynak: huckmagazine.com

No comments

Leave a reply