Doğduğu şehre heykeli dikilen Polonyalı sokak müzisyeni ile tanışın

1 Posted by - 27 November 2017 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Hayat şartları bazen ne kadar olumsuz olsa ve hayalleri ne kadar imkansız kılsa da müzik her zaman kendine akacak bir mecra yaratıyor.

Eğer yeteneğiniz varsa uzun, zorlu ve pahalı eğitimler sonucu ulaşabileceğiniz bir noktaya beş parasız ve üstelik de vücudunun büyük kısmı olmadan sahip olan sokak müzisyeni Stefan Dymiter, geçmişte Polonya’nın Krakow kentine yolu düşenlerin tanıma şansına eriştiği bir keman virtüözü.

1938 yılında doğan ve yedi yaşında görüşünü tamamen yitiren Dymiter, daha sonra yakalandığı hastalık nedeniyle bacaklarını da kaybeder. Hiçbir eğitim almadan kendi kendine keman çalmayı öğrenir ve 30 yıldan fazla süre Krakow sokaklarında müzik yaparak hayatını kazanır.

Sokakta geçen hayatı boyunca Yehudi Menuhin ile de tanışma şansı yakalayan ve 2002 yılında ölmeden hemen önce onuruna Krakow Flarmoni Orkestrası tarafından özel bir konser de düzenlenen Stefan Dymiter, adına bir kültür merkezi ile heykel de barındıran memleketi Kowary’ye gömülü. Dymiter’in bir sokak performansı sırasında çekilen videosu yukarıda, izlemeyi unutmayın.

No comments

Leave a reply