Dünyanın en ıssız köşesindeki hazine gibi plak koleksiyonu

1 Posted by - 12 May 2016 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

İyi bir plak koleksiyonunun dünyanın herhangi bir bölgesinde, ticari anlamda daha erişilebilir bir yerde olması gerektiğini düşünebilirsiniz ama bu defa hazine değerindeki bu arşiv yerkürenin en güney noktasında.

radio_dj

20 bin plaktan oluşan ve mülkiyeti Amerikan Savunma Bakanlığı’na ait olan plak koleksiyonu, Antartika’daki McMurdo araştırma istasyonunda bulunuyor.

- McMurdo istasyon bölgesi -

– McMurdo istasyon bölgesi –

Yaklaşık 170 yıllık bir keşif geçmişi olan Ross Adası’ndaki merkez, 1957’de ABD bayrağı altında çalışmaya başlıyor ve 1963 yılında da dünyanın en güneyinde yayın yapan radyo ilk yayınını gerçekleştiriyor. İlk yıllarda sadece banttan müzik yayını yapan istasyon bir süre sonra bir programcı eşliğinde plak çalmaya başlamış ve bugüne kadar hayatta kalmayı başarmış.

radio_record

Yıllar içerisinde biriken ve içlerinde, 60’lı yıllarda Dj’lik olayını ilk icat eden ordu radyocusu Adrian Cronauer’ün (Good Morning Vietnam’da Robin Williams’ın canlandırdığı karakter) çaldığı plakların da olduğu koleksiyon, iki adet Technics SL-1200 ile birlikte, bugün hala istasyonda görev yapan çok uluslu 1.200’ün üzerindeki insan için yayın yapan radyo tarafından kullanılıyor.

No comments

Leave a reply