Mutlu yıllar festivallerin atası: Woodstock 49 yaşında!

2 Posted by - 12 August 2018 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Planlanma aşamasından uygulamadaki zorluklara kadar hikayesi birkaç film dolduracak kadar anı barındıran kült festival 49 yıl önce yine sıcak bir Ağustos günün de ilk notalarını çalmaya başlamıştı.

1969 yılının 15-18 Ağustos tarihleri arasında New York’a iki saat mesafedeki Bethel kasabasında bir “Hippi” etkinliği düzenlemeye çalışan ve kasaba sakinlerinin itirazlarına rağmen Max ve Miriam Yasgur’un arazisini 10 bin dolara kiralamayı başaran Michael Lang, organizasyonu gerçekleştirmesini sağlayan Artie Kornfeld, Joel Rosenman ve John P. Roberts ile birlikte en sonunda geri sayıma başladı.

– Yasgur’lar –

Uzun süren uğraşlar ve sınırlı finansal kaynakların sonuna kadar kullanılması sonucunda organizatör dörtlü nihayet 15 Ağustos sabahını görmeyi başardı; sonuç tahminlerin de ötesindeydi… Ülke tarihinde benzeri görülmemiş bir kalabalık toplamayı belki o zamanlarda hiç düşünmeseler de, en fazla 150 bin kişinin geleceği düşünülen Woodstock Müzik ve Sanat Festivali’ne 450 binin üzerinde maceracı akın etti.

29 ismin sahne aldığı festivalde bugünün astronomik ücretleri henüz ortada yoktu ve en yüksek kaşeyi 18 bin dolar ile Jimi Hendrix almıştı. Joe Cocker’ın 1.375 dolara çıkıp performans sergilediği Woodstock’ta Carlos Santana’nın aldığı para ise sadece 750 dolardı.

Bugünkü modern açık hava festivallerine ilham veren en önemli etkinliklerden biri olan Woodstock Festivali’ne ait fazla görülmemiş 50 fotoğraf aşağıda. Videoya tıklayın ve Jefferson Airplane’den Somebody To Love eşliğinde göz atmaya başlayın.

No comments

Leave a reply