Müzikle büyüyen çocuklar neden daha başarılı?

1 Posted by - 09 September 2015 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Müzik sadece müzik değildir… Bu defa bu sözün kanıtı bilim insanlarından geliyor.

ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan Northwestern Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre müzik aleti çalan çocukların akademik başarısı diğerlerine göre çok daha yüksek.

Araştırmaya liderlik yapan İşitsel Nöroloji Laboratuvarı direktörü Nina Kraus, müziğin çocukların beyin gelişimine olan etkilerinin iki şekilde açıklıyor: Müzik dinleyen çocuklar ve müzik aleti çalan çocuklar.

Okulda müzik dersinde oturup sınıfla birlikte müzik dinleyen bir çocuğun beynindeki nörolojik hareketlenmenin, diğer derslerdeki beyin aktivitelerinin çok üzerinde olduğunu ifade eden Kraus, müziğin çocukları diğer derslerde olduğundan çok daha katılımcı bir hale getirdiğini de vurguluyor.

Fakat müzik aleti çalan çocuklarda ise beyindeki hareketlenme anlık olmaktan çok, kalıcı bir hal alıyor. Nina Kraus meseleyi, “Bir spor aktivitesini seyreden ve o sporu aktif olarak yapan iki insanın biyolojik farkı” olarak örneklendiriyor. Bu çocukların beyni seslere karşı zamanla çok daha ayırt edici bir hale geliyor ve ilerleyen yıllarda ise beyin sadece sesleri değil, algıladığı diğer verileri de kolayca sınıflandırıp işleyebiliyor.

müzik ve çocuk 1Araştırma için uzun süredir, Los Angeles’ta yoksul çocuklara müzik eğitimi veren The Harmony Project ile beraber çalışan Northwestern Üniversitesi, müziğin çocuklar üzerindeki pozitif etkisini çok daha iyi ölçme şansı yakalamış.

2008’den bu yana süren ortaklıkta inceleme altına alınan çocukların, %93 gibi yüksek bir oranla koleje girdiğini ifade eden vakıf yöneticileri, katılımcıların yaşadıkları bölgelerde bu rakamın %50 civarında olduğunu da ifade ettiler. Yani müzik aleti çalan çocukların akademik başarısı, diğerlerini neredeyse ikiye katlamış.

Araştırma müzik aleti çalmanın inanılmaz nörolojik etkilerini ortaya koyduğu gibi, hiç bir enstrüman çalmayan ama düzenli olarak iki yıl boyunca müzik derslerine katılan (müzik dinleyen) çocukların konuşma ve yazma niteliklerinin benzerlerine göre belirgin bir şekilde arttığının da altını çiziyor.

Merak edenler için ayrıntılara buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply