NASA ile anılara yolculuk: 8.400 Fotoğraf internette

0 Posted by - 06 October 2015 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Artık 55 milyon kilometre uzaktaki Mars’a araç göndermenin normal olmaya başladığı bu günlere kolay gelinmedi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, yani bilinen adıyla NASA 1958 yılında kurulduğunda en büyük amacı Ay’a insan indirmekti. Uzun yıllar süren ve büyük paralar harcanan her proje, bugün Mars’ta su tespit edip başka bir gezegende yeni bir koloni kurma hayalinin gerçek olmasını sağladı.

Geçtiğimiz ay sessiz sedasız tam 8.400 fotoğrafı internet üzerinden paylaşıma açan NASA, uzay araştırmalarının bel kemiğini oluşturan Apollo projelerine ait çoğu daha önce hiç yayınlanmamış çok özel anları gözler önüne serdi.

Fotoğrafları bir ekip eşliğinde 2004 yılında derleyen Kipp Teague’nun ifadesine göre, Apollo’daki Hasseelblad kamerasından çıkartılan filmler Johnson Uzay Merkezi’nde tekrar tarandı ve renk/ışık ayarları da yapılarak yüksek çözünürlüklü kareler haline getirildi.

Aşağıdaki örneklere bir göz atın ve eğer ilginizi çekiyorsa bu adrese tıklayarak arşivin tamamına erişip, Mars’a giden uzay macerasının geçmişine tanıklık edin. (Havaya girmek için, NASA’nın bu yılın başında paylaştığı çok özel ses kayıtlarına da kulak vermeyi unutmayın.

nasa 1

nasa 4

nasa 2

nasa 3

nasa 5

nasa 6

nasa 8

nasa 9

nasa 10

nasa 11

nasa 7

nasa 12

nasa 13

nasa 15

nasa 14

No comments

Leave a reply